Oscarowe filmy i relacje w TVP

Niedzielny wieczór 22 lutego 2015 roku i noc z niedzieli na poniedziałek będą miały na trzech antenach Telewizji Polskiej ofertę nawiązującą do odbywającej się wtedy uroczystości oscarowej w Los Angeles, w trakcie której polskie produkcje i polscy twórcy mają aż pięć szans na to najsłynniejsze filmowe wyróżnienie na świecie.

Już od 23:30 do 6:00 rano TVP INFO pokazywać będzie własną relację z „czerwonego dywanu”, czyli oficjalne wejścia gwiazd do Kodak Theatre. Zadbają o to specjalni wysłannicy TVP – Beata Tadla, Leszek Krawczyk i Maciej Czajkowski.

Równocześnie wydarzenia oscarowej gali i zasady świata filmowego będą widzom przybliżać Xawery Żuławski, Janusz Zaorski, Marek Sierocki, recenzenci – Artur Cichmiński i Łukasz Maciejewski, stylistki – Paulina Drażba i Wiganna Papina oraz szefowa TVP Kultura, Katarzyna Janowska. Kamery TVP INFO trafią też do Warszawskiej Szkoły Filmowej, gdzie Joanna Dunikowska rozmawiać będzie ze specjalnymi gośćmi.

Gospodarzami studia INFO będą Aleksandra Rosiak i Marcin Kowalski.

Z kolei TVP1 HD od 23:15 do 5:15 emitować będzie aż trzy nagrodzone Oscarem w minionych latach filmy. Rozpocznie od „Niczego nie żałuję – Edith Piaf” w reż. Oliviera Dahana – angielsko-francuskiego filmu biograficznego, nagrodzonego w 2007 roku Oscarem dla Marion Cotillard za rolę tytułową (partneruje jej m.in.: Gérard Depardieu) i Oscarem za charakteryzację.

O godzinie 1:40 Jedynka pokaże francusko-belgijskiego „Artystę” w reż. Michela Hazanaviciusa – niezwykły czarno-biały hołd dla kina niemego, któremu w roku 2011 przypadł Oscar za najlepszą rolę pierwszoplanową (Jean Dujardin) oraz za reżyserię, muzykę i kostiumy, a o godzinie 3:20 – duńsko-szwedzki dramat psychologiczny „W lepszym świecie” w reż. Susanne Bier; nagrodzony w 2010 roku Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Z kolei TVP Kultura o godzinie 20:45 zaproponuje innego duńsko-szwedzkiego laureata Oscara z 1989 roku, czyli „Pelle zwycięzcę” w reż. Bille August; z nominowanym do Oscara za rolę w tym dziele Maksem von Sydowem.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *