Serial „Strefa skażenia” na kanale National Geographic

W 1989 roku śmiercionośny wirus ebola został po raz pierwszy wykryty na terenie USA. Epidemia zabójczego filowirusa, który powodował wówczas śmiertelność sięgającą 90 procent zakażonych, została zdławiona w zarodku dzięki szybkiej interwencji grupy odważnych naukowców i żołnierzy dowodzonych przez podpułkownik Nancy Jaax. Na wydarzeniach sprzed 30 lat oparty jest serial fabularny „Strefa skażenia” z Julianną Margulies w roli głównej, który w październiku będzie miał premierę na kanale National Geographic.

Sprawdź godziny emisji serialu „Strefa skażenia” w PROGRAMIE TV

Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku świat stanął u progu katastrofy. Wirus, który zbierał śmiertelne żniwo w Afryce, został wykryty także w Stanach Zjednoczonych. Gdyby nie pokonano go od razu, choroba zabijająca niemal każdego, kto został zainfekowany, mogłaby błyskawicznie rozprzestrzenić się po wszystkich kontynentach. Kim są bohaterowie tamtych wydarzeń? Opowie o tym najnowszy serial National Geographic, oparty na faktach sześcioodcinkowy thriller „Strefa skażenia”.

Fabuła oparta na faktach

Serial National Geographic jest zapisem prawdziwych wydarzeń, opisanych w bestsellerowej książce Richarda Prestona pt. „Strefa skażenia”. Opowiada o pochodzeniu śmiercionośnego wirusa ebola oraz o jego pojawieniu się na terenie Stanów Zjednoczonych. W 1989 roku wykryto go w ośrodku badań nad małpami naczelnymi w Wirginii, położonym około 30 km od Waszyngtonu. Tylko dzięki uporowi podpułkownik Nancy Jaax (w serialu grana przez Juliannę Margulies) z Ośrodka Kontroli i Prewencji Chorób w Medycznym Instytucie Badawczym Chorób Zakaźnych Armii Amerykańskiej (USAMRIID), która działała niejednokrotnie wbrew rozkazom przełożonych i ryzykowała własne życie, udało się zapobiec pandemii wirusa. Gdy nikt nie wierzył, że wirus ebola mógł pojawić się w USA, dr Jaxx uporczywie dążyła do prawdy.

Gwiazdy w serialu National Geographic

Oprócz zdobywczyni Złotego Globu i nagrody Emmy Julianny Marguiles („Żona idealna”, „Ostry dyżur”), w obsadzie serialu występują m.in. Noah Emmerich, Topher Grace i Liam Cunningham. Noah Emmerich wcielił się w rolę podpułkownika Jerry’ego Jaaxa, męża Nancy, który jest gotów poświęcić własne życie, by zdławić w zarodku epidemię gorączki krwotocznej. Liam Cunningham gra Wade’a Cartera, sojusznika dr Nancy Jaax w wyścigu z czasem, który jest kluczowy w powstrzymaniu epidemii śmiertelnego wirusa. Jako dr Peter Jahrling, wirolog z Instytutu Badań Chorób Zakaźnych Amerykańskich Sił Zbrojnych wystąpił Topher Grace. Jego bohater stanie na drodze dr Jaax z zupełnie innym pomysłem na powstrzymanie wirusa.

Jamesa D’Arcy’ego zobaczymy w roli Trevora Rhodesa, pracownika Centrum Zapobiegania Chorobom i byłego asystenta Wade’a Cartera, który stał się jego przeciwnikiem. Paul James zagrał Bena Gellisa, technika z laboratorium patologii w Reston, który pomaga w badaniach dr Jaax i dr. Jahrlingowi.

W pozostałych rolach występują Robert Wisdom („Prawo ulicy”) jako pułkownik Vernon Tucker i przełożony Jaax, Robert Sean Leonard („Dr House”) jako Walter Humboldt, oficer łącznikowy między USAMRIID i laboratorium badań nad naczelnymi w Wirginii oraz Grace Gummer („Mr. Robot”) jako Melinda Rhodes, jedna z pierwszy osób, która ustaliła, że wirus pochodzi z dżungli.

Trzymający widzów w napięciu sześciogodzinny thriller „Strefa skażenia” jest wspólną produkcją spółek Fox 21 Television, Lynda Obst Productions i Scott Free Productions. Obowiązki głównych producentów i producentów wykonawczych pełnili Lynda Obst, Mi-chael Uppendahl, Ridley Scott i David Zucker. Jeff Vintar był producentem współwykonawczym serialu.

Sprawdź ofertę kanału National Geographic

„Strefa skażenia” („The Hot Zone”) – premiera pierwszych dwóch odcinków we wtorek 1 października od godz. 21:00 na kanale National Geographic.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *