Skalpel w radiowej Trójce

Już w najbliższą niedzielę w Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 wystąpi formacja Skalpel. Podczas koncertu w radiowej Trójce nasza eksportowa, nu jazzowa grupa wystąpi w poszerzonym, koncertowym składzie i zaprezentuje na żywo swoje największe hity, oraz – premierowo – materiał z nowej płyty „Transit”.

Skalpel powstał pod koniec lat 90. we Wrocławiu. Tworzą go dwaj DJ’e i muzycy – Marcin Cichy i Igor Pudło. W 2002 roku duet podpisał kontrakt z kultową, brytyjską wytwórnią Ninja Tune, dla której nagrał dwa longplaye – „Skalpel” (2004) i „Konfusion” (2005) oraz kilka tak zwanych EP-ek. 11 października ukazał się trzeci album formacji – „Transit”. Materiał z tego krążka, jak i wcześniejsze kompozycje formacja zagra w Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej w podwojonym, koncertowym składzie. Poza stałymi członkami duetu, na scenie zaprezentuje się również dwójka wybitnych muzyków improwizujących – grająca na instrumentach klawiszowych Joanna Duda i perkusista Jan Emil Młynarski, znani też jako duet J=J.

Twórczością Skalpela zajmuję się właściwie od ich debiutu fonograficznego. Wrocławski duet bez wątpienia przyczynił się do renesansu serii płytowej „Polish Jazz”. Młodzi fani zespołu, dzięki precyzyjnemu wycinaniu przez Skalpel sampli z tych klasycznych albumów odkrywali nagrania, którymi w przeszłości fascynowali się nasi rodzice. Tak było do 2005 roku, kiedy to wytwórnia Ninja Tune opublikowała kapitalny album „Konfusion”. Potem nastąpiła długa, dziewięcioletnia cisza… – zwierza się ze swojej fascynacji Skalpelem Michał Margański, dziennikarz muzyczny Trójki i gospodarz niedzielnego wieczoru w Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej.

Teraz Wrocławianie wracają z nową płytą, która stanowi pomost i zarazem zmianę w podejściu do ich tworzenia muzyki. Najnowszy krążek „Transit” to zarazem koniec i początek – koniec okresu samplowania i początek nowego podejścia do tworzenia muzyki opartego na autorskich utworach. Tym bardziej warto wysłuchać koncertu, który będzie stanowił przejście między tym, co było i tym, co dopiero się wydarzy. Do jego wysłuchania zapraszam zarówno fanów polskiego jazzu jak i miłośników muzyki elektronicznej – zaprasza Michał Margański.

Koncert Skalpela będzie transmitowany na antenie Trójki w niedzielę, 26 października o godzinie 20:05.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *