Dwa nowe pasma rozrywkowe, kolejne opowieści Stanisława Janickiego o powojennym kinie i zrekonstruowane cyfrowo arcydzieła – tak będzie wyglądał listopad w Kino Polska.

Śmiech w weekend

kinopolskakabaretowyrejsW niedzielne popołudnia profesjonalni rozśmieszacze zabiorą widzów Kino Polska w “Kabaretowy Rejs”: autorski wybór najlepszych skeczy twórców takich jak Ani Mru Mru, Smile, Kabaret Moralnego Niepokoju, Łowcy B., Grupa MoCarta czy Filharmonia Uśmiechu. Każdy odcinek jest więc świetnym przekrojem tego, co w ostatnich latach w polskim kabarecie najciekawsze. Wszystkie numery zostały zarejestrowane na żywo, zachowując niepodrabialną energię występów przed publicznością. Kino Polska na rejs zaprasza w niedzielę 2 listopada o godzinie 15:00.

Poranny szwedzki stół

W tygodniu do porannej kawy Kino Polska serwuje “Śniadanie Kingsajz”, czyli nowe pasmo z przeglądem tego, co definiuje tę stację. Będą zatem filmy, seriale, programy rozrywkowe… i poważne rozmowy o kinie.

Pierwszym daniem będą odcinki “MC2, czyli Maszyny Czasu Manna i Materny”: przeplatanego skeczami talk-show popularnego duetu. W komediowych scenkach oprócz gospodarzy występuje absolutna aktorska śmietanka – wystarczy wymienić Mariana Opanię, Wiktora Zborowskiego, Krzysztofa Kowalewskiego czy Olgierda Łukaszewicza – a wśród gości znaleźli się między innymi Piotr Najsztub, Magda Umer, Wojciech Waglewski. Kolejny punkt menu to rozmowy Magdaleny Juszczyk z gwiazdami polskiego kina, czyli “Program Obowiązkowy”. A na deser klasyczne seriale: nieznana szerzej, choć interesująca szpiegowska koprodukcja polsko-czechosłowacka “Łuk Tęczy” ze Stanisławem Mikulskim, oraz ulubione przez wielu “Do przerwy 0:1”, “Chłopi” i “Blisko, coraz bliżej”. “Śniadanie Kingsajz” wydawane będzie od poniedziałku do piątku od 7:05.

Kalejdoskop ciekawostek

W soboty o godzinie 11:00 na fanów Stanisława Janickiego czeka jego nowy program, “Kalejdoskop polskiego filmu”. W listopadzie tematami fascynujących historii i anegdot będą mistrz absurdu Stanisław Bareja (sobota, 1 listopada); Janusz Nasfeter, który nie tylko mistrzowsko pokazywał świat dzieci (“Abel, twój brat” – sobota, 8 listopada), ale i nakręcił rasowy dramat kryminalny (“Zbrodniarz i panna” – 15 listopada); oraz dwa filmy wojenne wychodzące poza stereotypową tematykę batalistyczną: “Stajnia na Salwatorze” (sobota, 22 listopada) i “Kwiecień” (sobota, 29 listopada).

Klasyka na nowo

Rekonstrukcja cyfrowa nadaje filmom jakość obrazu i dźwięku, jaką wymarzyli sobie ich twórcy – i często pozwala docenić znane filmy na nowo. W listopadzie Kino Polska stworzy kilka okazji do takich ponownych odkryć. Panoramiczny rozmach “Krzyżaków” (sobota, 22 listopada, godzina 17:30), olśniewająca Barbara Kwiatkowska debiutująca w uroczej komedii “Ewa chce spać” (poniedziałek, 3 listopada, godzina 20:15) czy wciąż przezabawny “Kingsajz” (sobota, 8 listopada, godzina 19:10) udowadniają, że niektóre filmy zupełnie się nie starzeją. Bywa, że i nowsze dzieła wymagają już restaurowania: w listopadzie w zrekonstruowanej odsłonie będzie można obejrzeć nagradzany na wielu festiwalach debiut Andrzeja Jakimowskiego “Zmruż oczy” (wtorek, 4 listopada, godzina 22:35).

Źródło: Kino Polska TV