Spektakl „Prezydent Paderewski” Marka Kochana w radiowej Trójce

Czy prezydentem Polski w 1922 roku mógł zostać nie Gabriel Narutowicz, a Ignacy Jan Paderewski? Na to pytanie w swojej sztuce utrzymanej w klimacie historical fiction postara się odpowiedzieć autor i reżyser Marek Kochan. Premiera słuchowiska „Prezydent Paderewski” w Programie 3 Polskiego Radia w niedzielę 20 stycznia, po godzinie 20.00. W obsadzie m.in. Henryk Talar, Olgierd Łukaszewicz, Mariusz Bonaszewski, Ewa Kania i Marzena Trybała.

17 stycznia 2019 roku mija równo sto lat od powołania polskiego rządu, którego szefem był Ignacy Jan Paderewski. Rząd ten poparły wszystkie liczące się stronnictwa polityczne. Paderewski, jak pisano, był pierwszym premierem wśród pianistów i pierwszym pianistą wśród premierów. Jego ogromny autorytet i sława wirtuoza przyczyniły się do uznania niepodległej Polski na konferencji pokojowej w Wersalu w 1919 roku.

Trzy lata później, wybrany na pierwszego prezydenta Gabriel Narutowicz zginął w zamachu. – Czy gdyby prezydentem został Ignacy Jan Paderewski wypadki potoczyłyby się inaczej? Czy taki scenariusz był możliwy? Jaki wpływ na to mógł mieć znany jasnowidz inżynier Stefan Ossowiecki? – pyta Marek Kochan, który napisał i wyreżyserował spektakl pt. „Prezydent Paderewski” (na podstawie sztuki wyróżnionej w Konkursie Na Nową Polską Sztukę Teatralną Niepodlegli, organizowanym przez PKO BP i Teatr Polski w Warszawie).

Obsada: Henryk Talar (inżynier Stefan Ossowiecki, jasnowidz), Olgierd Łukaszewicz (Ignacy Jan Paderewski), Mariusz Bonaszewski (marszałek Józef Piłsudski), Marek Lewandowski (Roman Dmowski), Robert Czebotar (prof. Prosper Szmurło), Mirosław Zbrojewicz (prof. fizyki Mieczysław Wolfke), Ewa Kania (Eusapia Palladino, jasnowidząca), Marzena Trybała (Helena Górska-Paderewska), Marcin Troński (pułkownik Albin Ryś-Bohoboyski), Olga Omeljaniec (baronowa Rozencwajg-Dzieduszycka), Mateusz Kwiecień (Kryspin Dzieduszycki, gracz), Szymon Rząca (Kręcisław Wrona, totumfacki Paderewskiego).

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera, oprawa muzyczna i reżyseria: Marek Kochan.

Emisja w Trójce: niedziela 20 stycznia, godz. 20.05.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *