Spektakle Teatru Sensacji „Stawka większa niż życie” w TVP Kultura

W letnie czwartki TVP Kultura przypomni zrealizowane w latach 1965-1967 spektakle Teatru Sensacji „Stawka większa niż życie”, których ogromna popularność zdecydowała o nakręceniu znanego wszystkim serialu telewizyjnego o tym samym tytule. Premiera pierwszego spektaklu pt. „Wróg jest wszędzie” 20 czerwca o godz. 20. W TVP Kultura.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TVP Kultura

To będzie prawdziwa gratka dla miłośników kultowego serialu i przygód Hansa Klossa – polskiego agenta o kryptonimie J-23, działającego w hitlerowskiej Abwehrze, czyli wywiadowczej służbie niemieckiej armii. Widzowie TVP Kultura będą mieli okazję do porównania wersji teatralnej i filmowej, która dostępna jest w internetowym serwisie TVP VOD. Autorami scenariuszy była w obydwu przypadkach spółka Andrzej Szypulski – Zbigniew Safjan, działająca pod pseudonimem Andrzej Zbych. Jednak nie wszystkie odcinki powtórzyły się w serialu telewizyjnym. Natomiast scenariusze, które wykorzystano ponownie, różnią się szczegółami fabuły. Tropienie tych różnic może dostarczyć przyjemności podczas oglądania „Stawki większej niż życie ” w wydaniu Teatru Sensacji.

Cykl teatralny składał się z dziewięciu spektakli w pierwszej serii, która opowiadała wojenne przygody polskiego agenta oraz z pięciu widowisk w drugiej serii, których akcja rozgrywała się już po zakończeniu II wojny światowej. Rolę Hansa Klossa grał Stanisław Mikulski, zaś jego niebezpiecznego i podejrzliwego adwersarza, oficera SS Hermanna Brunnera – Emil Karewicz. Jednak obsady aktorskie w tych odcinkach, które powtórzono później w serialu, nieco się różniły, np. rolę Ingi Ring w odcinku „Tajemnica zamku Edelsberg” grała Ewa Wiśniewska, a w analogicznym filmowym – Barbara Brylska. Ciekawostką „Stawki większej niż życie” w wersji Teatru Sensacji jest udział świetnych aktorów, którzy nie pojawili się w serialu, np. Wojciecha Pokory (odcinek „Okrążenie”), Mariana Kociniaka odcinek („Wróg jest wszędzie”) czy wybitnej aktorki jeszcze z okresu przedwojennego – Stanisławy Perzanowskiej (odcinek „Czarny wilk von Hubertus”). Spektaklom nie towarzyszyła jeszcze również znakomita muzyka Jerzego Dudusia-Matuszkiewicza. Przedstawienia reżyserowali Andrzej Konic, Janusz Morgenstern oraz Barbara Borys-Damięcka.

Popularność spektakli niewątpliwie przyczyniła się do decyzji o produkcji wersji filmowej, która miała premierę w 1968 roku. Serial stał się jednym z największych hitów w historii Telewizji Polskiej, stąd przedstawienia Teatru Sensacji były już rzadko powtarzane i niemal popadły w zapomnienie. Ich archiwalny charakter odbił się na jakości technicznej poszczególnych spektakli, które grane były na żywo i rejestrowane metodą tzw. telerecordingu. Oryginalne taśmy z nagraniami poddawane są obecnie długotrwałemu procesowi cyfrowej rekonstrukcji. Dla potrzeb emisji w TVP Kultura udało się znacząco poprawić dźwięk.

„Stawka większa niż życie”, spektakle Teatru Sensacji, TVP Kultura, czwartki, od 20 czerwca do 29 sierpnia, godz. 20:20.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *