Spektakle „Zabójcza pewność” i „Broniewski” w TVP

Dwa spektakle teatralne w TVP: w poniedziałek 23 marca o godzinie 20:25 TVP1 HD premierowo pokaże „Zabójczą pewność” z duetem aktorskim – Magdalena Cielecka i Grzegorz Małecki, a dzień później, we wtorek o godzinie 20:00, TVP Kultura zaprasza na transmisję spektaklu „Broniewski” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku – uznanego za trójmiejskie wydarzenie roku.

„Zabójcza pewność” w poniedziałkowym Teatrze TV to psychologiczny thriller współczesnego angielskiego dramatopisarza Marcusa Lloyda. Pretekstem do wizyty aktora u niepełnosprawnej baletnicy jest próba przeczytania jej sztuki. Przemieszanie realności i fikcji, atmosfera zamknięcia, groza sytuacji bez wyjścia oraz fascynująca gra namiętności była świetnym materiałem na zbudowanie pełnego napięcia thrillera z wielkimi kreacjami aktorskimi.

Z kolei „Broniewski” w reżyserii Adama Orzechowskiego – kolejna propozycja Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski w TVP Kultura – to najnowsza sztuka Radosława Paczochy. Epizody z fascynującej biografii wybitnego poety, nierozerwalnie związane ze istotnym fragmentem XX-wiecznej historii Polski. Nieoczywista analiza często niekonwencjonalnych zachowań tego – jak sam o sobie mówił – „Polaka, katolika, alkoholika” pozwala przyjrzeć się przełomowym wydarzeniom kształtującym naszą międzywojenną i powojenną rzeczywistość. Próba zrozumienia wewnętrznych pęknięć Broniewskiego, jego wyborów i postawy po II wojnie światowej, jego konszachty w władcami PRL oraz sławienie Stalina, którego był przecież przez półtora roku więźniem, na tle jego młodzieńczych zasług w walce o niepodległość Polski u boku Piłsudskiego, staje się zarazem zbiorowym portretem całego polskiego pokolenia naszych zawiedzionych, uwiedzionych i oszukanych rodaków.

Robert Ninkiewicz, grający w spektaklu Broniewskiego „starszego”, otrzymał za tę rolę nagrodę na 13. edycji Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, a przedstawienie zgodnie uznano za jedno z najważniejszych wydarzeń 2014 roku w Trójmieście.

W spektakl wprowadzi widzów krytyk Łukasz Drewniak, który także w przerwie i po spektaklu będzie rozmawiał z jego twórcami.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *