Start sondy JUICE w TVP Nauka

W czwartek, 13 kwietnia o godz. 15.00 TVP Nauka zaprasza widzów na historyczne wydarzenie. Na żywo, bezpośrednio z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej antena pokaże start sondy Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE) w kierunku Jowisza.

Sprawdź ofertę kanału TVP Nauka w PROGRAMIE TV

Wystrzelenie sondy rozpocznie jej podróż w kierunku Jowisza. Dzięki asyście grawitacyjnej i przelotom w pobliżu Wenus i Ziemi nabierze ona odpowiedniej prędkości, dzięki czemu w niespełna 8 lat dotrze do największej planety Układu Słonecznego oraz jej systemu największych księżyców. Po dotarciu w okolice Jowisza w 2031 roku JUICE przeprowadzi 35 przelotów obok gazowego giganta, aby zbadać jego największe księżyce: Kallisto, Europę i Ganimedesa. JUICE to pierwsza sonda kosmiczna w historii, która wejdzie na orbitę księżyca innego niż ziemski.

Sonda zbada gazowego giganta i jego największe księżyce za pomocą instrumentów naukowych, w tym opracowanych w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN). Według ESA prace naukowe rozpoczną się około pół roku po dotarciu do planety. Szacuje się, że pierwsze rezultaty badań zostaną opublikowane i przestawione w 2032 r.

TVP Nauka tego dnia pokaże unikatowe materiały filmowe z przygotowania misji, które zrealizowali reporterzy i dziennikarze anteny.  W studiu gośćmi będą naukowcy z Polskiej Agencji Kosmicznej i Centrum Badań Kosmicznych PAN. Będą również łączenia z wysłannikami TVP Nauka w Porcie Kosmicznym w Gujanie Francuskiej.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *