Startuje letnia odsłona cyklu Jazz.PL w radiowej Dwójce

Radiowa Dwójka zaprasza na kolejny wieczór z jazzem. W piątek, 1 lipca, w Studiu S-3 Polskiego Radia zaprezentuje się – w ramach cyklu „Jazz.PL” – Szymon Mika i Romain Pilon Quartet. Początek koncertu o godz. 18.00 – transmisja na antenie stacji oraz – w formie streamingu wideo – na: Facebooku, stronie dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube Dwójki.

Latem cykl „Jazz.PL” zmienia formułę. – Od początku lipca zapraszamy na premierowe koncerty specjalne. W Studiu S3 pojawią się m.in. Dominik Wania, Jan Ptaszyn Wróblewski, Marcin Wasilewski, Bracia Oleś, Kamil Piotrowicz, czy Józef Skrzek. Specjalnie dla Słuchaczy Dwójki czołówka współczesnej sceny na nowo odczyta muzykę artystów, którzy istotnie wpłynęli na DNA polskiego jazzu – mówi Roch Siciński, jeden z kuratorów jazzowego cyklu Dwójki. Każdy z koncertów skupiony będzie wokół twórczości wybranej postaci, usłyszymy muzykę Wojciecha Karolaka, Janusza Muniaka, Tomasza Stańki, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, Tomasza Szukalskiego i innych. Letnia odsłona cyklu „Jazz.PL” to muzyczny dowód na to, że w jednym miejscu i czasie przeszłość może spotkać się z teraźniejszością, a nawet przyszłością.

W koncercie Jarek Śmietana Recomposed przed słuchaczami radiowej Dwójki wystąpi Szymon Mika/Romain Pilon Quartet. Polsko-francuski zespół powróci do utworów zawartych na albumie „Speak Easy”, który jest zapisem spotkania Jarka Śmietany z Johnem Abercrombiem. – Na pewno spróbuje przepuścić te utwory przez swój filtr. Z jednej strony jest to wejście w buty Jarka i Johna Abercrombiego, ale postaramy się zachować to, jak sami czujemy muzykę – mówi Szymon Mika. O Jarku Śmietanie wspominał na antenie Dwójki lider zespołu tak: – Jego płyty zawsze były w moim rodzinnym domu. Fascynujące było to, że potrafił się odnaleźć także w sytuacjach poza jazzowych, za co również go bardzo ceniłem. Niestety jego odejście minęło się z moim pełnym wejściem na scenę ogólnopolską, ale miałem przyjemność słyszeć go wielokrotnie. Z kolei Johna Abercrombiego Szymon Mika poznał siedem lat temu, kiedy został laureatem Pierwszej Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany.

Szymon Mika to jeden z najbardziej utytułowanych gitarzystów jazzowych w Polsce, który zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. Zdobywca Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany, Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą oraz wielu innych nagród i wyróżnień. W 2016 roku uzyskał tytuł magistra z wyróżnieniem na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, naukę kontynuował w Bazylei na Jazz Campus. W latach 2017-2018 brał udział w szwajcarskim projekcie Focusyear, przy okazji którego występował u boku takich artystów jak: Dave Holland, Kurt Rosenwinkel, Mark Turner, Joshua Redman, Avishai Cohen i wielu innych. Na co dzień koncertuje z czołówką europejskich muzyków, współtworząc nietuzinkowe projekty. O jego grze z entuzjazmem wypowiadały się takie osobowości jak Peter Bernstein, Mike Stern czy John Abercrombie. Występował na licznych festiwalach muzycznych w Polsce i zagranicą, między innymi Montreux Jazz Festival czy Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami. Komponuje także autorską muzykę, która znalazła się do tej pory na 8 płytach w tym dwóch – „Unseen” i „Togetherness” – nagranych z autorskim triem, współtworzonym przez Ziva Ravitza i Maxa Muchę. Oprócz tego zrealizował ponad 20 płyt jako muzyk sesyjny, a także wykonuje i komponuje muzykę do filmów.

Podczas jazzowego wieczoru w Studiu S-3 Polskiego Radia wystąpią: Szymon Mika (gitara), Romain Pilon (gitara), Piotr Narajowski (kontrabas) i Łukasz Żyta (perkusja).
Koncert poprowadzi Piotr Metz.

Partnerem letniej odsłony cyklu „Jazz.PL” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *