„Striptiz maszyn” na kanale National Geographic

Pokażą wszystko to, co dotychczas oglądali tylko nieliczni. Kawałek po kawałku odsłonią najbardziej skrywane fragmenty. Mowa oczywiście o maszynach i innych wielkich konstrukcjach, które zostaną rozebrane przez byłego inżyniera NASA – Chada Zdenka. Sześcioodcinkowa seria „Striptiz maszyn” przybliża sekrety konstrukcji i koncepcje inżynieryjne, dzięki którym gigantyczne maszyny stały się znakiem rozpoznawczym swoich czasów. Swoje sekrety wyjawią nam m.in. Boeing 747, platforma wydobywcza z Morza Północnego i wojskowe giganty, takie jak samolot C-5 Galaxy oraz lotniskowiec klasy Nimitz.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic

”Striptiz maszyn” przeprowadzi nas przez prawdziwy inżynieryjny labirynt, krok po kroku wyjaśniając, jak działają poszczególne mechanizmy. Opowie jednak nie tylko o technicznych rozwiązaniach, ale też o niezwykłych historiach ludzi, którzy je wymyślili.

Inżynier Chad Zdenek dołączy m.in. do ekipy specjalistów od rozbiórki ze stanu Missisipi, którzy podejmują się nie lada zadania. Ich celem jest całkowite rozmontowanie wysłużonego Boeinga 747, który składa się z – bagatela – sześciu milionów części. Przy okazji Chad będzie miał szansę porozmawiać z projektantami i pilotami słynnej maszyny i dowiedzieć się, co sprawiło, że samolot zdobył przydomek królowej przestworzy.

Wyruszy również do Karoliny Północnej, aby poznać tajniki budowy jednej z największych elektrowni węglowych w kraju, zanim zostanie ona rozmontowana i ostatecznie przejdzie do historii. Czasy, gdy jednym z motorów rozwoju gospodarki USA były elektrownie opalane węglem, mijają bowiem bezpowrotnie. Amerykański krajobraz wciąż jest wprawdzie naznaczony przez dymiące instalacje przemysłowe, jednak w dobie przejścia na zasilanie gazem ziemnym i odnawialnymi źródłami energii, ich dni są policzone.

„Striptiz maszyn” – premiery w czwartki od 23 maja o godz. 21:00 na kanale National Geographic.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *