„Świat napędzany lawą” na kanale National Geographic

To ona ukształtowała Ziemię taką, jaką znamy. Potrafi tworzyć, ale i bezwzględnie niszczyć. Wulkany, trzęsienia ziemi, tsunami – są jej wytworami. Mowa o lawie. Dokument “Świat napędzany lawą” zabierze widzów w fascynującą podróż, podczas której poznamy przeszłość i teraźniejszość Ziemi oraz spróbujemy przewidzieć jej przyszłość.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic

Lawa jest siłą twórczą, której zawdzięczamy współczesny kształt naszej planety. Bez niej nie byłoby np. Hawajów. Wyspy tego archipelagu to dzieci wulkanów. Są one doskonałym dowodem na to, że lawa może stworzyć prawdziwy raj. Czarne skały pod wpływem słońca, wilgoci i mikroorganizmów błyskawicznie zamieniają się w żyzną glebę, na której życie rodzi się niezwykle szybko. Te cudowne właściwości lawy od zawsze przyciągały ludzi do osiedlania się na zboczach wulkanów. Bogate plony, energia geotermalna, a także walory turystyczne sprawiają, że w ich cieniu niemal zawsze powstają wioski, a nawet duże miasta.

Ale ta przyjaźń ma także drugie, niebezpieczne oblicze. Przekonali się o tym mieszkańcy okolic Mount St. Helens w USA, Wezuwiusza i Etny we Włoszech czy Unzen w Japonii. Erupcje tych wulkanów, a także towarzyszące im zjawiska, takie jak trzęsienia ziemi, osunięcia gruntu czy tsunami, sprawiają, że świat napędzany lawą staje się miejscem znacznie bardziej mrocznym i przerażającym. Bajecznie piękne Hawaje stają się w nim niebem z widokiem na piekło.

Tutejszy wulkan Kilauei, jeden z najbardziej aktywnych na Ziemi, może być najlepszym miejscem, by zobaczyć, jak w wyniku działania lawy fragment planety jednocześnie powstaje i niszczeje.Twórcy programu „Świat napędzany lawą” zwracają uwagę na to, że naukowcy badają Księżyc, Słońce, odległe gwiazdy, ale w pewnym sensie to wnętrze Ziemi może wydawać się bardziej odległe. Dlatego lawa, która jest szansą na zobaczenie choć w niewielkim stopniu, co dzieje się pod powierzchnią naszej planety, jest tak fascynująca.

„Świat napędzany lawą” – premiera w niedzielę 26 maja o godz. 21:00 na kanale National Geographic.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *