Światowy Dzień Słonia na kanale Nat Geo Wild

fot. Blue Ant Media/Raymond Besant

12 sierpnia już po raz 6. obchodzony będzie Światowy Dzień Słonia. Został on ustanowiony przez Elephant Reintroduction Foundation, by zwrócić uwagę na problem malejącej w zastraszającym tempie populacji tych zwierząt. Dane są katastrofalne. Na początku XX wieku liczba słoni azjatyckich szacowana była na ok. 100 tysięcy – dziś skurczyła się o co najmniej połowę do ok. 40-50 tysięcy. Nie bez wpływu na ten stan rzeczy pozostaje działalność człowieka, który zagarnia naturalne środowisko życia tych zwierząt, a niejednokrotnie też poluje na nie, by pozyskać kość słoniową. Co można zrobić, by życie człowieka i dzikich zwierząt obok siebie było możliwe? Czy uda się uratować słonie przed wyginięciem? Poznajcie ludzi, którzy opiekują się nimi na co dzień i walczą o to, by zarówno słonie, jak i ludzie mogli żyć w swoim bliskim sąsiedztwie. Zobaczcie niezwykłe miejsce na Sri Lance, gdzie zwierzęta otrzymują pełne wsparcie i miłość człowieka.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału Nat Geo Wild

Na Sri Lance mieszka około 6 tysięcy słoni, które żyją tuż obok 20-milionowej populacji ludzi. Słonie są częścią życia lokalnej społeczności. Są uważane za symbol siły, inteligencji, szczęścia i majętności. I choć wydawać by się mogło, że nie ma tu konfliktu interesów między człowiekiem a zwierzęciem, rzeczywistość jest niestety inna. Do konfrontacji ludzi ze słoniami dochodzi na… polach uprawnych. Bogate w minerały i wartości odżywcze rośliny hodowane przez człowieka są dla słoni atrakcyjnym posiłkiem. Z kolei dla mieszkańców Sri Lanki rolnictwo to sposób na życie, a utrata plonów może być bardzo dotkliwa w skutkach. By zminimalizować ten konflikt, słonie gromadzone są w miejscach chronionych z dala od dużych skupisk ludzi. Problemem takiego rozwiązania staje się jednak niewystarczająca ilość jedzenia na małym obszarze, gdzie skupionych jest wiele dorosłych osobników.

Człowiek próbuje się więc od słoni odgradzać, ale nie znaczy to wcale, że nie ma między nimi kontaktu. Poznajcie niezwykłe miejsce, gdzie te zwierzęta otrzymują pomoc człowieka. Zobaczcie malutkie słoniątko, które trafia do tutejszych opiekunów. Ma prawdopodobnie zaledwie kilka tygodni. W pobliżu nie ma matki, a bez jej mleka maleństwo nie będzie w stanie przeżyć. Muszą się nim zająć ludzie. Zwierzę jest niedożywione i odwodnione, więc pomoc przychodzi w ostatniej chwili. Słoniątko będzie musiało otrzymać również lekarstwa, ponieważ ma infekcję. Ale to niejedyny mieszkaniec tego tymczasowego domu. Przebywają w nim obecnie 54 zwierzęta. Każde z nich otoczone jest troskliwą opieką ludzi – w dzień i w nocy.

„Osierocone słoniątko” – premiera w niedzielę 12 sierpnia o godz. 18:00 na kanale Nat Geo Wild.

Światowy Dzień Słonia na kanale Nat Geo Wild rozpocznie się już o godz. 16:00 wraz z emisją dokumentu „Słoń – król Kalahari”, który ukazuje największą populację słoni w Botswanie. Z kolei o godz. 17:00 w dokumencie „Mądrość słonia” będziemy podążać za stadem słoni, które poszukuje pożywienia i schronienia. Zobaczymy, jak zwierzęta korzystają z wiedzy przekazywanej sobie z pokolenia na pokolenie.

Światowy Dzień Słonia 12 sierpnia od godz. 16:00 na kanale Nat Geo Wild.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *