Światowy Dzień Słonia na Nat Geo Wild

Z okazji Światowego Dnia Słonia, przypadającego w piątek, 12 sierpnia 2016 roku, Nat Geo Wild wyemituje dwa programy dokumentalne poświęcone tym największym lądowym ssakom na Ziemi. Pierwszy z nich, „Słoniątko poznaje świat”, odkryje przed widzami zmagania nowonarodzonego słoniątka, które próbuje uczyć się otaczającego go świata i jednocześnie poradzić sobie z czyhającymi na nie niebezpieczeństwami. Drugi z dokumentów, „Mądry jak słoń”, przybliży widzom niesamowitą naturę słoni afrykańskich oraz przedstawi najnowsze odkrycia naukowe na ich temat.

Sprawdź szczegóły w PROGRAMIE TV

Światowy Dzień Słonia, obchodzony od 2012 roku, ustanowiono, by zwrócić uwagę na sytuację słoni azjatyckich i afrykańskich, których populacja zmniejsza się drastycznie z każdym rokiem. Z okazji tego wyjątkowego święta, kanał Nat Geo Wild przygotował dwa programy. „Słoniątko poznaje świat” to dokument przedstawiający zmagania Małego E, słoniątka zamieszkującego kenijski rezerwat Masai Mara. Maluch niedawno przyszedł na świat i musi nauczyć się tak podstawowych rzeczy, jak poruszanie się na czterech nogach. Z powodu suszy jego stado jest zmuszone migrować w poszukiwaniu pożywienia i wody, dlatego E powinien nabyć umiejętność chodzenia jak najszybciej. Podczas wędrówki młode będzie musiało zmierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami, od drapieżników po kłusowników. Nad jego bezpieczeństwem czuwa matka oraz inne samice ze stada, które pomagają sobie wzajemnie w wychowaniu młodych.

Druga z produkcji, „Mądry jak słoń”, odkryje przed widzami zaskakujące fakty na temat natury słoni. Zespół naukowców starający dowiedzieć się, ilu przedstawicieli gatunku żyje obecnie w Afryce, dokonuje rewolucyjnego odkrycia dotyczącego zachowań tych zwierząt. Te migrujące od tysięcy lat olbrzymy doskonale wiedzą dokąd zmierzają i potrafią przekazywać te informacje między sobą. Dodatkowo, ścieżki ich wędrówek zmieniają się z uwagi na czyhających na nie kłusowników. Naukowcy zaobserwowali również, że osobnik, który miał już do czynienia z myśliwymi, starał się ukryć swoje kły w obecności ludzi. Słonie mogą nie tylko współpracować między sobą i rozwiązywać stające na ich drodze problemy. Wykazują empatię, potrafią okazać smutek, radość czy strach. Okazuje się, że słonie powinny być uważane, obok małp człekokształtnych i waleni, za jedne z najzdolniejszych stworzeń na naszej planecie.

„Słoniątko poznaje świat”

Premiera: piątek, 12 sierpnia, godzina 18:00

„Mądry jak słoń”

Premiera: piątek, 12 sierpnia, godzina 19:00

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *