Święta Bożego Narodzenia w Polskim Radiu

Narodzenie Pańskie to w kulturze chrześcijańskiej jedno z najważniejszych świąt w całym roku liturgicznym. Boże Narodzenie jest radosnym czasem wzajemnej dobroci i życzliwości. Polskie Radio, aktywnie włączając się w obchody tego okresu, przygotowało dla słuchaczy szereg propozycji.

W najbliższych dniach na wszystkich antenach przeważać będą polskie kolędy, pastorałki oraz audycje poświęcone bożonarodzeniowym tradycjom.

Goście Jedynki opowiedzą m.in. o symbolice Świąt Bożego Narodzenia, Wigilii w Ziemi Świętej, staropolskich świątecznych daniach przygotowywanych wg dawnych przepisów kulinarnych oraz tradycjach polskiego, przedwojennego ziemiaństwa na Mazowszu i dzisiejszym Podkarpaciu. Sekretarze Jana Pawła II podzielą się swoimi wspomnieniami o tym, jak Papież-Polak obchodził Wigilię i jakie tradycje przywiózł z Krakowa do Rzymu.

Dwójka oraz Polskie Radio Chopin zaprezentują najpiękniejsze polskie kolędy oraz dzieła muzyki klasycznej. W Programie 2 będzie można usłyszeć m.in. retransmisję świątecznego koncertu, realizowanego przez BBC oraz koncert polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie pod dyrekcją Kazimierza Szymonika. W audycjach Polskiego Radia Chopin rozbrzmiewać będą bożonarodzeniowe kompozycje m.in. Bacha, Mozarta
i Czajkowskiego.

Trójka przeniesie swoich słuchaczy do muzycznego świata różnych epok i różnych stylów. W repertuarze kolędy i utwory świąteczne, a także koncert Justyny Steczkowskiej. W audycjach pojawią się również polscy artyści z życzeniami świątecznymi dla słuchaczy.

Filmy i seriale oglądane w rodzinnym gronie jako niepisana tradycja bożonarodzeniowa – o tym więcej usłyszymy w Czwórce. Na antenie pojawią się niezwykli goście. Sportowcy opowiedzą o świętach spędzanych nie zawsze przy rodzinnym stole, a wokalistka Natalia Szroeder opowie, jak pielęgnuje swoje rodzime, kaszubskie tradycje.

Polskie Radio Dzieciom przybliży najmłodszym słuchaczom polskie tradycje związane z dwunastoma potrawami oraz świątecznymi ozdobami. Pojawią się także audycje poświęcone dawnym prezentom. Jakie marzenia miały dzieci w przeszłości, a jakie mają teraz? Nie zabraknie również wspólnego śpiewania kolęd w towarzystwie chóru Agaty Steczkowskiej.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *