Premiera filmu „Odbudować Paradise” w National Geographic

Z afiszy Sundance Film Festival 2020 i Millennium Docs Against Gravity na antenę National Geographic – 17 stycznia o godz. 21.00 odbędzie się telewizyjna premiera poruszającego filmu „Odbudować Paradise” w reżyserii Rona Howarda (zdobywcy Oscara za „Piękny umysł”). To niezwykły manifest siły oraz determinacji ofiar największego pożaru w historii Kalifornii. W obliczu katastrofy, która stanowi bolesny dowód destrukcyjnych skutków ocieplenia klimatu, mieszkańcy w niezwykły sposób jednoczą się, by budować swój wspólny dom od zera.

Sprawdź ofertę kanału National Geographic w PROGRAMIE TV

W listopadzie 2018 roku, znany reżyser Ron Howard chwycił za kamerę i wyruszył do miasteczka Paradise w Kalifornii, by udokumentować walkę z największymi od stu lat pożarami w USA. Jednak w przeciwieństwie do relacjonujących tę tragedię ekip telewizyjnych, Ron został z mieszkańcami Paradise znacznie dłużej. Gdy opadł kurz i ustąpił dym, oczom wszystkich ukazał się obraz wszechogarniających strat.

Ogień pochłonął 85 ludzkich żyć i zniszczył 95% lokalnej infrastruktury. Ponad 14 000 domów obróciło się w popiół, a 50 000 osób musiało się ewakuować. Część z mieszkańców Paradise została, by podnosić z gruzów swój utracony raj, inni zdecydowali się opuścić to miejsce. Twórca „Odbudować Paradise” obserwował i rejestrował wspólne działania mieszkańców, zmierzające do odbudowy zniszczonej kataklizmem przestrzeni.

Jeśli za tą historią stoi inspirująca lekcja, to z pewnością taka, że jesteśmy całkiem nieźli w rozwiązywaniu problemów. Jednak, czy zawsze musi wydarzyć się katastrofa, aby nas zjednoczyć? Mam nadzieję, że jest to pytanie, nad którym ludzie się zastanowią – mówi Ron Howard, reżyser.

Dokument został uznany przez krytyków za wyjątkowo aktualny i rezonujący z problemami, z którymi obecnie boryka się świat w obliczu konsekwencji, jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne.

Nie ma wątpliwości, że zmiana klimatu przyczynia się się do historycznych pożarów […] na zachodnim wybrzeżu Ameryki, niszczących całe społeczności. To powinna być pobudka – Paradise może być każdy z nas – dodaje Ron Howard.

W filmie, poza ujęciami autorstwa Rona Howarda, zobaczymy też m.in. nagrania z kamerek samochodowych mieszkańców, którzy zmuszeni byli uciekać przed szalejącym żywiołem, jak i zdjęcia z powietrza, ukazujące post apokaliptyczny obraz miasta po pożarze. Scenom towarzyszy narracja świadków zdarzeń, a tuż obok pytań o to, kto jest winny tej tragedii, pojawia się też refleksja – czy jesteśmy w stanie powstrzymać efekty zmian klimatycznych?

Premiera filmu „Odbudować Paradise” odbędzie się 17 stycznia o godz. 21.00 w National Geographic.

Źródło: The Walt Disney Company

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *