Sylwester 2022 i Nowy Rok 2023 w Polskim Radiu

Sylwester i Nowy Rok w Polskim Radiu – to dużo rozrywkowej i tanecznej muzyki, zarówno tej współczesnej, jak i królującej na parkietach od dekad. Polskie Radio przygotowało szeroką ofertę programową na zakończenie roku. Podczas sylwestrowego wieczoru słuchacze mogą liczyć na mnóstwo dobrej zabawy, relacji i życzeń. Radiowa impreza to koncerty gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, ale także muzyki poważnej.

Sylwestrowy wieczór w Programie 1 Polskiego Radia wystartuje o godz. 16.00 wraz z audycją „Sylwestrowa Lista Przebojów”. Następnie od godz. 20.00 „Sylwester z Jedynką” (godz. 20.00), którą poprowadzi Anna Will. Od 22.00 do 2.00 nad ranem, na sylwestrową zabawę zaprosi Iza Żukowska, a w godz. od 2.00 do 5.00 – w wersji chill Damian Sikorski. 1 stycznia niemal przez cały dzień będzie można usłyszeć doskonale znane i lubiane piosenki w ramach audycji „Moja Noworoczna Lista Przebojów”. Ponadto muzyczne podsumowania mijającego roku – koncerty, wydarzenia, hity 2022 roku.

31 grudnia, w sobotę Program 2 Polskiego Radia zaprasza o godz. 12.00 na audycję „Mazurek słucha” – gościem będzie Piotr Metz. W audycji „Duża czarna” Przemysław Psikuta porozmawia z Marcinem Zglińskim i zaprosi na obchody 100. rocznicy urodzin Haliny Czerny Stefańskiej. W sylwestrowy wieczór o godz. 18.00 w „Wieczorze ze słuchowiskiem” – „Przygoda w noc sylwestrową” Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna w adaptacji Bogumiły Prządki i reżyserii Wojciecha Markiewicza. O godz. 20.00 retransmisja koncertu Bernstein meets Beethoven w wykonaniu Orkiestry Kameralnej w Zurychu. Roch Siciński i Andrzej Zieliński zaproszą na „Noc Sylwestrową” od godz. 22.00. W programie m.in. II część koncertu Jana Emila Młynarskiego. W nowy rok o godz. 10.00 będzie można posłuchać transmisji Koncertu Noworocznego 2023 z Wiednia – prowadzący Marcin Majchrowski. W godz. 14.00 – 16.00 Mariusz Gradowski zaprosi na specjalną audycję „Muzyka w kadrze na Nowy Rok”, w której powróci do ważnych (dla Słuchaczy i Autora) utworów i ścieżek filmowych z 2022 roku. Tego samego dnia, o godz. 19.00 Dwójka zaprosi na „Wieczór ze słuchowiskiem” – Aleksander Fredro „Przypadki miłosne według hrabiego Fredry, czyli Opowieści naszej prababuni” w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza.

Przygotowania do sylwestrowej nocy w Programie 3 Polskiego Radia rozpoczną się już o godz. 15.00. Na specjalne wydanie audycji „Sylwestrowa Rozbiegówka” zaprosi Grzegorz Hoffmann – w programie przeboje z różnych dekad i w różnych stylach. O godz. 17.00 Radosław Okrasko i „Sylwestrowy Before” – z muzyką taneczną. Następnie o godz. 20.00 „Departament Rytmu”, podczas którego Michał Żołądkowski i Tomasz Miara zaprezentują utwory idealnie nadające się na sylwestrowy wieczór. Od godz. 1.00 „W rytmie na trzy”, za mikrofonem usiądzie Michał Grabkowski. Na „Potrójne pasmo przenoszenia” (godz. 3.00) w Nowym Roku, zaprosi Michał Margański i pozostanie ze słuchaczami do godz. 6.00. W niedzielę, 1 stycznia od godz. 10.00 „Nowy Rock w Trójce”. Prowadzący: Justyna Grabarz i Piotr Baron (godz. 10.00-13.00), Witold Lazar (13.00-16.00) oraz Michał Żołądkowski (16.00-19.00) zagrają muzykę królującą od dekad w radiowym eterze. O godz. 19.00 retransmisja koncertu OS3 – brytyjskiej grupy acid – jazzowej z 2001 roku. W godz. 20.00 – 23.00 Tomasz Miara zaprosi na podsumowanie Listy Przebojów Trójki oraz muzyczne podsumowanie roku. Leszek Adamczyk z kolei od 23.00 o tym jakie płyty mają szansę nas zachwycić w nowym roku.

Noc sylwestrowa w Czwórce będzie również pełna dobrej zabawy i muzycznej elektroniki. O godz. 18.00 wyjątkowe sylwestrowe wydanie audycji „Czwarta Fala”. Marcin Matuszewski przygotuje dla słuchaczy muzyczno – taneczną rozgrzewkę przed imprezą Sylwestrową. Będzie to specjalny mix 46 utworów na Sylwestra 2022 dla Czwórki – kiedyś Czwartego Programu Polskiego Radia, który działa już 46 lat. Od godz. 21.00 audycja „Sylwester z Czwórką”, na którą zaproszą Mateusz Kulik i Kamil Jasieński. W programie poszukiwania przepisu na idealną imprezę, wirtualna wizyta w klubie techno oraz najlepsze sety z Czwartej Sceny Czwórki. Wyemitowane zostaną także sety DJów i dziennikarzy muzycznych Czwórki: Dj-a Berta oraz Dj-a Harpera. 1 stycznia przez cały dzień noworoczne ciekawostki i chilloutowa muzyka. Słuchacze dowiedzą się m.in., na których wyspach Nowy Rok witany jest potrójnie, gdzie jest najgłośniej i jakie zwyczaje panują w innych krajach.

31 grudnia dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom zaproszą o godz. 9.00 na „Opowieści ludów świata” – czyli o tradycjach sylwestrowych w dawnych czasach w Europie. O godz. 14.00 „Skarbonka” – Bezpieczeństwo finansowe. W programie m.in. o tym, jak się chronić podczas poświątecznych wyprzedaży. W audycji „Dawno, dawno temu” prowadzący porozmawia z dr Sebastianem Adamkiewiczem z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi o wydarzeniach 2022 roku, które zapiszą się na kartach historii i jakie mogą być ich konsekwencje w 2023 r. W sylwestrowy wieczór Polskie Radio Dzieciom planuje zabawę dla dzieci i dorosłych. Już od godz. 19.00 za mikrofonem zasiądzie Adam Dobrzyński, znany dorosłym z audycji „Co nam w duszy gra”. W programie dużo tanecznej muzyki oraz wspaniałej zabawy. Sylwester potrwa do godz. 1.00. W Nowy Rok, o godz. 10.00 audycja „Dźwięk dobry”, w której prowadzący podsumuje miniony rok, najdziwniejsze dźwięki jakie pojawiły się w audycji oraz przypomni najgłośniejsze miejsca odwiedzone z łapaczem dźwięków. O godz. 13.00 „Radiowe figliki Kulfona i Moniki” o noworocznych postanowieniach. W „Gwiazdozbiorze” o godz. 15.00 dziennikarze PRD zabiorą słuchaczy za kulisy koncertu „Aida. Mucha w Mucholocie”, który odbył się 1 listopada. W godz. 17.00 – 18.00 w „Kulturotece” gościem specjalnym będzie pisarz – Grzegorz Kasdepke. 1 stycznia, w niedzielę o godz. 21.00 w audycji „Kulturalna strefa” podsumowanie konkursu „Mój świat”, który był organizowany przez Polskie Radio Dzieciom, Teatr Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

31 grudnia, w sobotę na cykl siedmiu autorskich debat poświęconych podsumowaniom roku 2022 w kontekście wydarzeń gospodarczych, politycznych, sportowych i międzynarodowych zaprosi Polskie Radio 24. W audycjach kulturalnych nie zabraknie podsumowania premier filmowych oraz literackich.

W ostatni dzień 2022 roku na antenie Polskiego Radia Chopin o godz. 17.00 Róża Światczyńska zaprosi na świąteczne wydanie Chopina osobistego. W programie kolędy i pastorałki. O godz. 18.00 w audycji „Muzyka na Boże Narodzenie” Marcin Majchrowski zaprezentuje m.in. Magnificat D-dur BWV 243 Johanna Sebastiana Bacha oraz Glorię z Missy ex D Józefa Zeidlera. Od godz. 21.00 w audycji „Wieczór sylwestrowy PR Chopin” Marta Jankowska i Magdalena Sawicka zaproszą na dwie godziny wypełnione pogodnymi i tanecznymi kompozycjami stworzonymi w czasach Fryderyka Chopina. Następnie Mariusz Gradowski poprowadzi „Sylwestra na jazzowo z PR Chopin” ( od godz. 23.00). Zaprezentuje znakomite jazzowe aranżacje znanych dzieł klasycznych. Oczywiście nie zabraknie też muzyki patrona anteny. W niedzielę, 1 stycznia, na specjalną audycję „Nowy Rok w PR Chopin” zaprosi Małgorzata Pęcińska. W programie arie, duety, uwertury, ale też popularne tańce, z królującym na parkietach walcem. O godz. 17.00 „Kolędy osobiste” Róży Światczyńskiej.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *