Tajemnice Wolina w TVP Historia

Pasjonujące zagadki Wolina sprzed ponad tysiąca lat, tajemnice jego słowiańskiego lub skandynawskiego pochodzenia już w sobotę, 8 lutego będzie można poznać w „Mieście zatopionych bogów” Zdzisława Cozaca, dokumentalnym filmie z elementami rekonstrukcji i fabuły. To trzecia część kapitalnego cyklu „Tajemnice początków Polski”.

>W środę, 5 lutego w szczecińskim Kinie „Pionier” odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Miasto zatopionych bogów”, a 8 lutego w sobotę o godzinie 21:40 film będzie miał swoją premierę na antenie TVP Historia. Zdzisław Cozac od lat zadaje pytania o początki polskiej państwowości. Tym razem zgłębia zagadkę grodu i portu na wyspie Wolin, prężnie działających już w IX wieku naszej ery. Do kogo należał – Słowian czy Wikingów? To tylko początek pytań związanych z archeologicznymi odkryciami na wyspie Wolin. Dotychczas postrzegano Wolin jako silny ośrodek kultu pogańskiego zasiedlony przez nielicznych skandynawskich kupców i rzemieślników. Dziś na nowo interpretowane są odkrycia archeologiczne, które w końcu ubiegłego wieku ukształtowały wizerunek Wolina.

Na przełomie X i XI wieku Wolin był wielkim kompleksem osadniczym i portem, w którym wyraźnie zaznaczyli swą obecność Skandynawowie, a kultura wikińska i przepływ arabskiego srebra w szczególny sposób kształtowały ówczesną rzeczywistość. Na Wolinie odkryto bardzo liczne ślady Skandynawów, nie tylko kupców i rzemieślników, ale i wikingów, choć równocześnie jako centrum handlowe północnej Europy odgrywał ogromną rolę w powstającym państwie pierwszych Piastów. Fabularyzowany dokument popularnonaukowy Zdzisława Cozaca został zrealizowany w ramach autorskiego cyklu „Tajemnice początków Polski”. Opinie naukowców i obrazy niezwykłych odkryć archeologicznych przeplatają się w nim z wirtualnymi rekonstrukcjami kompleksu wolińskiego ukazującymi jego najważniejsze obiekty. Całość dopełniają inscenizacje z życia grodu.

W rekonstrukcji filmowej brało udział kilkuset odtwórców historycznych, w tym wielu obcokrajowców, którzy co roku tłumnie przybywają na Festiwal Słowian i Wikingów do Wolina. Odtworzono nie tylko życie ówczesnych rzemieślników, kupców i wojowników, ale również codzienne bytowanie w legendarnej twierdzy wikińskiej Jomsborg, która jest kojarzona właśnie z Wolinem. „Miasto zatopionych bogów” to trzecia część cyklu „Tajemnice początków Polski” realizowanego przez Zdzisława Cozaca dla TVP Historia. Dotychczas ukazały się w nim „Trzcinica – karpacka Troja” i „Wyspa władców”.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *