„Tajemniczy świat Majów” na kanale National Geographic

Czteroodcinkowa seria „Tajemniczy świat Majów” przedstawia przełomowe odkrycia, które rewidują dotychczasową wiedzę o historii jednej z najbardziej tajemniczych starożytnych kultur – cywilizacji Majów. Stało się to możliwe dzięki laserowemu przeskanowaniu terenu przez archeologów z projektu PACUNAM LiDAR.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic

Zespół gwatemalskiego programu Inicjatywa PACUNAM LiDAR wraca do dżungli z odkrywcą National Geographic Albertem Linem oraz zespołem m.in. gwatemalskich i amerykańskich naukowców. Tym tym razem badacze dysponują cyfrową mapą rzeźby terenu, która odkrywa przed nimi tajemnice gęstej dżungli. Najnowsza technologia umożliwia naukowcom zbadanie po raz pierwszy nowo odkrytych obiektów. Ekipa National Geographic spędziła w gwatemalskiej dżungli wiele miesięcy, rejestrując zdjęcia w 12 głównych stanowiskach archeologicznych, gdzie archeolodzy pracowali ramię w ramię z Odkrywcami National Geographic.

Urządzenie LiDAR (Light Detection and Ranging), które działa podobnie jak rentgen, zostało wykorzystane do zeskanowania z powietrza ukształtowania terenu, zakrytego koronami drzew. Na tej podstawie opracowano cyfrową mapę krajobrazu, a stworzona specjalnie na potrzeby dokumentu National Geographic aplikacja pokazała pozbawiony zalesienia widok terenu, aby zobrazować, co kryje się pod koronami drzew. Dzięki temu naukowcy nie musieli wyciąć ani jednego drzewa i pnącza.

Wśród najważniejszych znalezisk, do których dotarli badacze, znalazły się obiekty, będące częścią nieznanych wcześniej miast – tajemnicza seria nowo odkrytych piramid oraz duża, ufortyfikowana cytadela, która rzuca nowe światło na sztukę wojenną Majów. Znaleziono również szkielet królowej z kultury Majów, komorę grobową prominentnego króla z dynastii Majów, a w niej bogato zdobione naczynia wykorzystywane do celów rytualnych oraz fragmenty czaszki dziecka złożonego w ofierze. Badacze odkryli także typowe dla kultury Majów płaskorzeźby, które pokrywają gigantyczne fryzy i stele oraz fragmenty „układanki”, która odkrywa przed nami tajemnice mitologii Majów.

Znaleziono również niezwykły kamienny ołtarz z czasów potężnych królów Węży, wspaniałą malowaną wazę (pierwsze tego rodzaju znalezisko archeologiczne od ponad wieku) oraz dziesiątki statuetek i przedmiotów z ceramiki.

„Tajemniczy świat Majów” – premiery w niedziele od 12 maja o godz. 22:00 na kanale National Geographic.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *