„Tajemny świat złota” premierowo w TVP2 HD

„Tajemny świat złota”, kanadyjski dokument o metalu, który od zarania cywilizacji jest najbardziej pożądany przez ludzi, pokaże w poniedziałek 29 grudnia 2014 roku TVP2 HD w cyklu „Czy świat oszalał?”.

Złoto od zarania dziejów jest kruszcem, którego posiadanie gwarantuje wpływy i bogactwo. Państwa mające go więcej, wygrywały wojny i były zasobniejsze gospodarczo. Pouczająca pod tym względem była II wojna światowa. Hitler rekwirował złoto w podbitych krajach. Przezorni ukrywali je wcześniej. Tak było z polskim złotem, które przez Francję wywieziono do Kanady. Tam też schowali swoje złoto Francuzi i Anglicy, którzy obawiali się, że Niemcy jednak wylądują w Wielkiej Brytanii.

Czarną kartę w wojennej historii złota zapisała zaś Szwajcaria, gdzie przetapiano na złote sztaby i legalizowano dostarczany przez Niemców kruszec, w tym biżuterię i złote zęby ofiar obozów koncentracyjnych. Cena złota raz rośnie, raz spada, kwitną giełdowe transakcje złotem tylko wirtualnym, ale nadal budzi ono ogromne emocje, choć – jak twierdzą autorzy filmu – jego całe światowe zapasy można by pomieścić w czterech zaledwie basenach olimpijskich…

„Tajemny świat złota”

Premiera: poniedziałek, 29 grudnia, godzina 22:55

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *