„Taksówką przez Irak” premierowo w TVP2 HD

Niezwykły dokument w niezwykłej chwili: kiedy dziennikarz Frederic Tonolli wsiadł do taksówki na granicy turecko-irackiej i przejechał nią aż nad Zatokę Perską, nie istniał jeszcze złowrogi kalifat islamski. W chwili premierowej emisji „Taksówką przez Irak” w TVP2, fanatyczne wojska kalifatu docierają od irackiej strony do tureckiej granicy, a Turcja szykuje się do wojny…

Mimo tej nowej tragedii, a może właśnie przez wzgląd na nią, rozgrywające się dwa lata temu, w kilka miesięcy po wycofaniu się stamtąd wojsk amerykańskich, „Taksówką przez Irak” jest ważnym dokumentem pokazującym tragedię tego kraju, nie schodzącego od lat z czołówek mediów.

Francuski dziennikarz i jego irakijski kierowca-taksówkarz, Khaled, razem spędzili 20 dni i przejechali cały Irak od tureckiej granicy do Zatoki Perskiej. Tonolli w tym czasie rozmawiał z pasażerami taksówki: politykami, nauczycielami i zwykłymi ludźmi. Losy jego bohaterów są niezwykłe, bo w kraju od lat toczy się wojna, a tamtejsza ludzka codzienność to lęk i brak nadziei. Dziś okazuje się, że wraz z nadejściem kalifatu może być tylko jeszcze gorzej.

„Taksówką przez Irak”

Premiera: poniedziałek, 6 października, godzina 22:55

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *