„Tatarzy polscy” – premiera nowego serialu TVP Dokument

W niedzielę, 18 lipca o godz. 18.10 TVP Dokument zaprasza na premierę nowego serialu dokumentalnego „Tatarzy polscy”, który opowiada o potomkach osadników muzułmańskich na ziemiach polskich.

Sprawdź godziny emisji serii „Tatarzy polscy” w PROGRAMIE TV

Oferta programowa Telewizji Polskiej zostanie wzbogacona o nowy serial dokumentalny ukazujący współczesne losy członków tatarskiej mniejszości etnicznej „Tatarzy polscy”. W niedzielne popołudnia widzowie TVP Dokument będą mieli możliwość śledzenia wątków historycznych, społecznych, religijnych i kulturowych związanych z życiem polskich Tatarów. Opowieści bohaterów serialu przybliżą też wielokulturowość całego polskiego społeczeństwa.

Historia polskiej społeczności tatarskiej sięga XIII wieku. Jest to jedna z najstarszych grup muzułmańskich żyjących w naszym kraju. Co ciekawe, w warunkach wielowiekowego sąsiedztwa z ludnością chrześcijańską, udało się im zachować własną tożsamość etniczno-religijną.

Zdjęcia do serialu powstały w plenerze oraz w autentycznych wnętrzach: domach bohaterów, świątyniach, miejscach pracy i nauki. Każdy z ośmiu odcinków serialu jest dokumentalnym zapisem prawdziwych historii polskich Tatarów, m.in. członków Zespołu Buńczuk czy mieszkańców wsi Kruszyniany i Bohoniki. Dzięki temu, widzowie będą mogli lepiej poznać dorobek artystyczny Tatarów, dowiedzieć się, czym są np. muhiry czy wysłuchać opowieści o łucznictwie konnym, charakterystycznym dla wojowniczej kultury tatarskiej XVII wieku. Serial przybliży również symbolikę muzułmańskich świąt i opowie o zwyczajach związanych z praktykami religijnymi polskich Tatarów.

Sprawdź ofertę kanału TVP Dokument w PROGRAMIE TV

Serial „Tatarzy polscy” to nasza letnia propozycja i pierwsza z tych, które pozwolą lepiej zrozumieć bogactwo kultury i dziedzictwo I Rzeczypospolitej. To prawdziwa skarbnica ciekawych opowieści, którymi dzielimy się z widzami po to, by przybliżyć im specyfikę wielonarodowego Podlasia i pokazać, w jaki sposób historia tego miejsca wpłynęła na współczesne dzieje Polski – komentuje redaktor naczelny TVP Dokument, Tomasz Piechal.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *