„Teatr wyobraźni” w Teatrzyku Zielone Oko w radiowej Trójce

W niedzielę 26 listopada Program 3 Polskiego Radia zaprasza na ostatnią tegoroczną premierę w ramach cyklicznych spotkań pod szyldem Teatrzyku Zielone Oko. Tym razem Trójka wyemituje słuchowisko Izabeli Żukowskiej pt. „Teatr wyobraźni” w reżyserii Janusza Kukuły i ze znakomitą obsadą aktorską. Początek jak zwykle o godz. 20.05.

Teatr Polskiego Radia często nazywany jest „Teatrem wyobraźni”. A słuchowiska radiowe odwołują się przecież do wyobraźni słuchaczy, którzy dzięki niej dopełniają obraz tworzony przez aktorów. Wymagają one wyobraźni także od twórców radiowych, którzy poprzez dźwięk tworzą obrazy.

I właśnie w Teatrze Polskiego Radia rozgrywa się akcja słuchowiska zatytułowanego… „Teatr wyobraźni”. Jednak tym razem próba przed nagraniem skończy się tragicznie… Komu zabrakło wyobraźni? Kto zabił? Aktorka? A może autorka? Zagadkę morderstwa w Studiu im. A. Osieckiej rozwiążą – znani już fanom Teatrzyku Zielone Oko – prokurator Konieczny i komisarz Piątek.

W rolach głównych słuchowiska napisanego przez Izabelę Żukowską (niedawno nagrodzoną Talantonem za debiut dramatopisarski w Teatrze Polskiego Radia), a wyreżyserowanego przez Janusza Kukułę – dyrektora TPR, usłyszymy: Annę Cieślak, Krzysztofa Gosztyłę, Andrzeja Ferenca i Henryka Talara. Realizacja – Jarosław Regulski i Grzegorz Rutkowski przy współpracy Pawła Szalińskiego. Muzyka – Krzysztof Ścierański.

Ostatnia w tym roku premiera jest rodzajem żartu, będąc słuchowiskiem autotematycznym oraz… autoironicznym. Z czyjej inspiracji powstało? Tego dowiemy się, słuchając „Magazynu Bardzo Kulturalnego” (godz. 21.05), czyli tuż po retransmisji „Teatru Wyobraźni”, gdyż każdej premierze towarzyszy spotkanie z jej twórcami – zaprasza Barbara Marcinik, autorka audycji i opiekunka artystyczna cyklu comiesięcznych premier w Teatrzyku Zielone Oko.

Przedsięwzięcie powstało we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Transmisja w niedzielę 26 listopada od godz. 20.05 w radiowej Trójce.

Przypomnijmy: pierwsze słuchowisko Teatrzyku Zielone Oko zostało wyemitowane w kwietniu 1967 roku. Wprowadzenie stanu wojennego w 1981 przerwało cykl. Trójka wznowiła nadawanie audycji w kwietniu 1982 roku. Regularną emisję cyklu zakończono po 20 latach od premiery – w listopadzie 1987. W 2017 roku „Teatrzyk Zielone Oko” powrócił na stałe do ramówki Trójki.

Teatr Polskiego Radia stanowi istotę tego, co nazywamy misją. A nasz eksperyment powiódł się: TZO powrócił po latach jako stała pozycja programu, nadawana cyklicznie. To wszystko dzięki pomysłowi na obchody 55-lecia Trójki oraz 60-lecia teatrzyku sensacji w Programie Trzecim. Dziękujemy tym wszystkim twórcom, którzy sprawili, że mogliśmy świętować te podwójne „urodziny” przez cały 2017 rok. Dziękujemy widzom, którzy bez względu na pogodę, przybywali do naszego studia. Dziękujemy też tym spośród Państwa, którzy nas jedynie słuchali – dodaje Barbara Marcinik, zapraszając do udziału w sensacyjnych, jak zwykle, premierach Teatrzyku na scenie Muzycznego Studia im. A. Osieckiej i na antenie Trójki już w przyszłym roku.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *