Telewizja Kino Polska partnerem festiwalu w Gdyni

Świętująca w grudniu 10. urodziny Telewizja Kino Polska będzie w tym roku wyjątkowo intensywnie obecna na gdyńskim festiwalu. Jako partner 38. Gdynia – Festiwal Filmowy stacja zadebiutuje w roli wydawcy festiwalowej gazety. Otworzy też w Gdyni swoje studio, w którym do rzeczowej rozmowy o polskim kinie zaprosi filmowców wszystkich pokoleń.

Wraz z Agorą i Stopklatką Telewizja Kino Polska czeka właśnie na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie koncesji na nowy kanał filmowy. Przygotowany przez nią projekt Stopklatka TV poparła liczna grupa polskich filmowców. Festiwal w Gdyni będzie okazją do kolejnego z nimi spotkania – w 10-letniej historii stacji twórcy kina odgrywali zawsze ważną rolę.

Jaki jest pomysł na Studio Festiwalowe Kino Polska? Przede wszystkim ma to być miejsce otwarte dla publiczności, która może na żywo brać udział we wszystkich rozmowach, przy okazji podpatrując telewizyjną kuchnię.

Studio z widokiem na Zatokę Gdańską będzie działało od 10 do 13 września na pierwszym piętrze CENTRUM GEMINI (ul. Waszyngtona 21). Jego główną gospodynią jest Magdalena Juszczyk, autorka sobotniego cyklu Telewizji Kino Polska pt. „Program Obowiązkowy”.

W „Programie Obowiązkowym” Magda rozmawia z twórcami o ich wcześniejszych dokonaniach, w Gdyni natomiast zapyta gości także o filmy najnowsze, pokazywane w tegorocznym konkursie – mówi Wawrzyniec Brach, odpowiedzialny za ramówkę Telewizji Kino Polska. – Oczywiście przeszłość polskiego kina ciągle jest dla nas ważna, dlatego w studiu nie zabraknie też nostalgicznych wątków. Naszych gości zapytamy o atmosferę pierwszych festiwali i emocje towarzyszące im kiedyś przy odbieraniu nagród. Postaramy się też dowiedzieć, jak smakowały porażki – po nich powrót na szczyt bywa przecież trudniejszy niż sukces debiutanta. –

Magdalena Juszczyk będzie gospodynią głównej odsłony studia, natomiast po godzinach obejmie je ekipa Stopklatki TV oraz Łukasz Czapski, redaktor antenowego cyklu „Młode Kadry”, poświęconego kinu najnowszemu. Zaprosi on do rozmowy młodych polskich filmowców. Wywiady z nimi, a także nagrane w Gdyni specjalne wydania „Programu Obowiązkowego”, ukażą się na antenie Telewizji Kino Polska po zakończeniu festiwalu. We fragmentach trafią też na łamy dziennika, który jest drugim dużym projektem stacji w ramach tegorocznego festiwalu.

Redaktor naczelną gazety festiwalowej jest Anna Rembowska, dyrektor artystyczna Wydawnictwa Telewizji Kino Polska i dyrektor programowa kanału Kino Polska International. W zespole redakcyjnym obok dziennikarzy Telewizji Kino Polska i portalu Stopklatka.pl znaleźli się czołowi polscy krytycy filmowi, tacy jak Paweł T. Felis i Łukasz Maciejewski.

Poza prezentacją filmów konkursowych, wywiadami z gorącymi nazwiskami festiwalu i codziennymi relacjami z odbywających się w Gdyni wydarzeń w gazecie będą się także ukazywały materiały dotyczące Telewizji Kino Polska i ciekawostki związane z dawnymi festiwalami.

Źródło: Kino Polska TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *