Telewizja POLSAT ukarana za serial „Malanowski i partnerzy”

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 13 maja 2014 roku nałożył na Telewizję POLSAT karę finansową w wysokości 50 000 zł za naruszenie art. 18 ust. 5 ustawy o radiofonii i telewizji.

Kara została nałożona w związku z emisją w programie Polsat 21 maja 2013 roku o godzinie 16:30 odcinka serialu „Malanowski i partnerzy” pt. „Rzeźnik”. Analiza materiału wykazała w audycji treści mogące mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich. W świetle art. 18 ust. 5 treści tego typu mogą być rozpowszechniane wyłącznie w godzinach od 23:00 do 6:00.

Na powyższy program do KRRiT, w ramach akcji zorganizowanej przez portal internetowy Stowarzyszenia Twoja Sprawa, wpłynęło 1568 skarg. W skargach przedstawiony został zarzut wyemitowania scen zawierających naturalistyczne obrazy poćwiartowanego ludzkiego ciała, przemocy związanej z próbą morderstwa, itp.

Treści zaprezentowane w odcinku „Rzeźnik” są nieodpowiednie dla widzów poniżej 18 roku życia. Silne emocje i lęk u niedojrzałego emocjonalnie odbiorcy mogą zachwiać poczuciem bezpieczeństwa małoletnich widzów oraz mieć negatywny wpływ na ich dalszy rozwój psychiczny, moralny i fizyczny.

Nadawca, kwalifikując w całości serial „Malanowski i partnerzy” jako dozwolony dla widzów od lat 12, powinien uwzględnić fakt, że odcinek pt. „Rzeźnik” zawiera treści wykraczające poza przeciętny schemat realizacji wątków kryminalnych.

Wymierzając karę, KRRiT uwzględniła przesłanki ustawowe, określone w art. 53 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, tj. zakres i stopień szkodliwości naruszenia, możliwości finansowe nadawcy, a także dotychczasową działalność nadawcy, w tym stwierdzone przypadki naruszenia w przeszłości przepisów chroniących małoletnich widzów przed szkodliwymi dla ich rozwoju treściami.

Decyzja nr 4/2014 o ukaraniu spółki Telewizja Polsat Sp. z o.o.

Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *