Telewizja Polska gospodarzem Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy

Telewizja Polska – TVP Kultura została gospodarzem Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy – jednego z najważniejszych tegorocznych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Krajowe eliminacje do konkursu transmitować będzie TVP Kultura 7 kwietnia o godzinie 20:00 a 14 czerwca br. międzynarodowy finał w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy to jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, które odbywa się od 1985 r. Dotychczas Polska była jego organizatorem dwukrotnie (w 1997 r. konkurs odbywał się w gdyńskim Teatrze Muzycznym, a w 2005 r. w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej).

Organizacją tegorocznego Konkursu Eurowizji, poza Polską, zainteresowana była również Słowenia, Chorwacja i Gruzja. Ostatecznie Europejskiej Unii Nadawców najbardziej spodobała się oferta zaproponowana przez nas i w ten sposób to właśnie Polska została gospodarzem konkursu. Zaproponowałem, żeby święto tańca odbyło się w malowniczym Gdańsku, który swoją historią i położeniem z pewnością zachwyci międzynarodowe delegacje – mówi Robert Kamyk, koordynator Konkursu Eurowizji w Polsce z ramienia TVP Kultura.

Do współpracy przy organizacji tak dużego przedsięwzięcia Telewizja Polska – TVP Kultura zaprosiła: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasto Gdańsk. Partnerem wydarzenia została Opera Bałtycka i Bałtycki Teatr Tańca a mecenasem Saur Neptun Gdańsk.

7 kwietnia o godzinie 20:00 TVP Kultura transmitować będzie krajowe eliminacje do Konkursu Eurowizji, które wyłonią polskiego reprezentanta do europejskiego finału. Międzynarodowa, finalna rozgrywka taneczna odbędzie się 14 czerwca z udziałem dziesięciu tancerzy, reprezentujących europejskie stacje telewizyjne oraz takie kraje jak: Armenia, Białoruś, Czechy, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowenia, Szwecja, Ukraina.

Prace nad organizacją Eurowizji w Polsce są zaawansowane. Koncepcję krajowych eliminacji mamy już zamkniętą a w sprawie finału ustalimy ostatnie szczegóły już 15 marca br. w Gdańsku, podczas wizytacji Ballet Boyz – głównych choreografów finału. Eurowizja będzie transmitowana lub retransmitowana we wszystkich krajach, biorących udział w tym wydarzeniu – podsumowuje Robert Kamyk.

Strona Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy: http://www.youngdancers.tv/page/gdansk-2013

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *