Telewizja Polska i LG Electronics z testami 4K (zdjęcie)

Telewizja Polska wraz z partnerem technologicznym, firmą LG Electronics – producentem telewizorów ULTRA HD 4K, zaprezentowały pierwszą w Europie transmisję sygnału 4K nadawanego i odbieranego online przy użyciu technologii HbbTV i z zastosowaniem najnowocześniejszych standardów kodowania obrazu i dźwięku. Oficjalna prezentacja odbyła się podczas 41. Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE 2014 w Łodzi w dniach 6-9 października 2014 roku.

Telewizja Polska i LG przeprowadziły testy transmisji bezpośredniej online 4K na wybranych modelach telewizorów LG ULTRA HD 4K z linii 2014, które spełniają najwyższy standard odbioru treści 4K wprost od nadawcy. Jest to możliwe m.in. dzięki technologii 4K LG z wbudowanym kodekiem H.265 (HEVC) oraz MPEG-DASH dostosowującego jakość materiału do chwilowej prędkości internetu. Pozwalają one na uzyskanie większej kompresji danych oraz na odbiór skompresowanego sygnału 4K przy zachowaniu wysokiego poziomu jakości obrazu ULTRA HD. Dodatkowo, dzięki temu możliwe jest uzyskanie jakości UHD na obecnych, standardowych łączach internetowych.

Testy zostały przeprowadzone w oparciu o Platformę Hybrydową TVP. To bazujące na standardzie HbbTV rozwiązanie umożliwia widzom w dowolnej chwili dostęp do wielu dodatkowych interaktywnych treści skojarzonych z audycjami linearnymi: pogody, wiadomości sportowych, serwisów informacyjnych, bogatej biblioteki VoD, wirtualnych kanałów na żądanie a także do komunikatów Regionalnego Systemu Ostrzegania.

tvphbbtv4k

Technologia 4K umożliwia oglądanie obrazu o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. To cztery razy większa rozdzielczość niż ta, jaką oferuje technologia HD – komentuje Wiesław Łodzikowski, Dyrektor Ośrodka TVP-Technologie. – Wykorzystując wbudowane w odbiornik firmy LG, najnowocześniejsze kodeki wideo oraz możliwości, jakie daje telewizja hybrydowa, byliśmy w stanie ominąć ograniczenia, które narzuca tradycyjny sposób nadawania sygnału, czyli np. brak miejsca na takie testy na multipleksach naziemnych. Przez aplikację HbbTV udostępniliśmy najwyższej jakości obraz wraz z przestrzennym dźwiękiem Dolby Digital – dodaje Łodzikowski.

Innowacje to domena LG. Jesteśmy w pełni przygotowani na rynkową rewolucję nadchodzącą wraz z upowszechniającym się sygnałem 4K – mówi Marcin Kubiszak, Category Manager Home Entertainment w LG Electronics Polska. – Współpraca z TVP to nie przypadek. Nasza linia telewizorów 4K na 2014 to jedna z najszerszych ofert na rynku, poczynając od modeli 40-calowych, aż na 105-calowych kończąc. Wszystkie są przygotowane do odbioru treści 4K w najwyższej jakości obrazu przy płynnym i szybkim transferze danych. Rewolucja 4K to już nie melodia przyszłości, ona właśnie się rozpoczęła – dodaje.

Dzięki zaprezentowanej aplikacji osoby zainteresowane zakupem nowego telewizora wysokiej rozdzielczości (UHD), już w najbliższym czasie będą mogły sprawdzić, jak poradzi on sobie z odbiorem telewizji hybrydowej i wyświetlaniem materiałów wideo 4K skompresowanych kodekiem wideo HEVC oraz MPEG-DASH.

Źródło: Telewizja Polska

One Comment on “Telewizja Polska i LG Electronics z testami 4K (zdjęcie)”

  1. No właśnie widać że LG zależy na rozwoju technologii telewizyjnej. Przecież nie wystarczy wyprodukować tv z np 8K, trzeba brać udział w rozwoju przesyłu, dostawców obrazu aby mieć klientów wogóle. A nie dziwię się że LG wybrał tvp bo jakoś inni nadawcy nie chcą inwestować w rozwój lepszej telewizji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *