Telewizja Polska pamięta o rodakach na Kresach

Z uwagi na zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Stowarzyszenie Odra-Niemen po raz pierwszy od 10 lat nie dotrze z darami na Białoruś, gdzie na pomoc czekają m.in. kombatanci Armii Krajowej. Telewizja Polska w tym trudnym dla wszystkich czasie szczególnie pamięta o naszych rodakach na Kresach.

Sprawdź ofertę kanałów TVP w PROGRAMIE TV

Akcja „Rodacy Bohaterom” to jedna z najważniejszych inicjatyw, która wspiera edukację historyczną, dba o polskie kwatery na Kresach, współpracuje ze środowiskiem kombatantów w Polsce i poza jej granicami.

Stowarzyszenie Odra-Niemen, które od lat organizuje transport paczek z żywnością, środkami czystości, produktami niezbędnymi w codziennym życiu nie dotrze do kombatantów AK na Białoruś przed Świętami Wielkanocnymi, nie udzieli wsparcia również seniorom z Iwieńca. Oba te środowiska swoim zaangażowaniem, chęcią pomocy, życzliwością, pomogły nam zbudować w Polsce nasze Stowarzyszenie, połączyły grupy i osoby ponad podziałami. Po raz pierwszy od 10 lat nikt od nas nie zjawi się u nich przed Wielkanocą. Chcemy tym wspaniałym Polakom pomóc inaczej, pokazać im, że my tu w Polsce o nich pamiętamy – powiedziała Ilona Gosiewska, Prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Cieszę się, że paczki, które były przeznaczone dla Rodaków na Białorusi, nie zmarnują się ze względu na zamknięte granice i zostaną przeznaczone na pomoc dla osób odbywających kwarantannę w Polsce. Jest to realna, ale także w wymiarze symbolicznym pomoc Rodaków żyjących na Białorusi dla Polaków walczących z koronawirusem w kraju. Tylko prawdziwa Solidarność wszystkich Polaków, bez względu na kraj, w którym obecnie zamieszkują jest w stanie nas uratować. Pamiętajmy o naszych sąsiadach oraz o osobach starszych i schorowanych, pomagajmy im i sobie nawzajem, a przetrwamy ten trudny czas próby – podkreśla płk. Weronika Sebastianowicz, przewodnicząca Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi.

Blisko osiem ton żywności przekazaliśmy Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla osób objętych kwarantanną. Uznaliśmy, że paczki nie powinny obecnie leżeć w magazynach, kiedy mamy do czynienia z epidemią koronawirusa w Polsce. Ośrodki Pomocy Społecznej już przyjeżdżają do nas po te paczki. Dodatkowo wspieramy Kombatantów, Sybiraków i Seniorów mieszkających w Polsce – dodaje Eugeniusz Gosiewski, wiceprezes Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Stowarzyszenie Odra-Niemen dziękuje wszystkim Polakom, którzy angażują się w pomoc dla kombatantów, Telewizji Polskiej, AMS S.A., Wojtkowi Korkuciowi, Straży Granicznej, Pracownikom Konsulatu, członkom oraz sympatykom Stowarzyszenia, bez których ta akcja nie miałby tak dużego zasięgu i skuteczności.

Telewizja Polska na swoich antenach przypomni relacje z wizyt na Kresach w latach ubiegłych, podczas których dziennikarze TVP z kamerą gościli w domach naszych rodaków, w programach porozmawiamy z ludźmi, którzy od lat angażując się w pomoc kombatantom AK, dają nam wszystkim najważniejszą lekcję historii.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *