Telewizja Polska po 10 miesiącach 2013 roku z 21 mln zysku brutto

Telewizja Polska w okresie styczeń-październik 2013 roku zanotowała dodatni wynik finansowy brutto w wysokości 20,9 mln zł. Rezultat ten jest lepszy zarówno od planowanego, jak i zdecydowanie lepszy od ubiegłorocznego, gdy strata po 10 miesiącach wyniosła 150,3 mln zł.

Spółka ma stabilną sytuację w zakresie płynności finansowej. Jej przychody z abonamentu w stosunku do zeszłego roku wzrosły o 40 mln zł, tj. o 18,3%. Przychody z reklamy zaś spadły o 11,6%, co jest skutkiem recesji na rynku reklamy oraz braku w 2013 roku na antenach TVP transmisji z wielkich wydarzeń sportowych, jakimi przed rokiem były Mistrzostwa Europy w piłce nożnej i letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Niebagatelne znaczenie dla spadku przychodów komercyjnych i wyników programowych anten TVP ma też znaczący wzrost konkurencji kanałów emitowanych drogą naziemną, wynikający z zakończenia cyfryzacji emisji w Polsce.

Warta odnotowania jest natomiast w tym kontekście znacząca dywersyfikacja źródeł przychodów: pozostałe przychody TVP (czyli inne niż reklama, sponsoring i abonament) na koniec października br. są o 28,3 mln zł wyższe niż przed rokiem. Równocześnie koszty działalności operacyjnej Spółki udało się obniżyć o 65,8 mln zł. Trzeba zaznaczyć, że tak znaczne zmniejszenie kosztów to zarówno efekt realizacji kolejnych etapów procesu restrukturyzacji, jak i, niestety, koniecznych oszczędności w sferze programowej.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *