Tydzień z filmami Roberto Rosselliniego w TVP Kultura

Dzieła jednego z najważniejszych włoskich reżyserów Roberto Rosselliniego zagoszczą na antenie TVP Kultura między 25 i 29 listopada. To pierwszy taki przegląd w telewizji publicznej.

Twórca filmów, które weszły w poczet klasyki światowego kina, pionier włoskiego neorealizmu będzie bohaterem tygodnia na antenie TVP Kultura między 25 i 29 listopada. Każdy z emitowanych filmów został zrekonstruowany cyfrowo, otrzymał też nowe nagranie lektorskie. Trzy z filmów, które pojawią się w ramach pasma – „Paisa”, „Miłość” i „Podróż do Włoch” – zagoszczą po raz pierwszy na antenie Telewizji Polskiej.

„Rzym, miasto otwarte” to zrealizowany w 1945 roku film oparty na przeżyciach okupacyjnych Roberta Rosselliniego. Uważany jest za pierwszy film reprezentujący włoski neorealizm. Krytyczny wobec faszyzmu, niedopuszczony przez cenzurę do włoskich kin, został nominowany do Oscara w 1947 roku. Na antenie TVP Kultura zagości 25 listopada o godzinie 20:25 (powtórka 1:50).

„Paisę” Rossellini zrealizował w rok po „Rzymie”. To sześć nowel, których akcja toczy się w różnych częściach Włoch w okresie wyzwalania kraju przez aliantów. Z filmowych puzzli powstał obraz dokumentujący trudną sytuację włoskiego narodu tuż przed zakończeniem wojny. TVP Kultura pokaże go 26 listopada o godzinie 20:25 (powtórka 1:05).

Dramat „Miłość” z 1948 zostanie wyemitowany na antenie TVP Kultura 27 listopada o godzinie 20:25 (powtórka 00:20). To historia kobiety, która na skutek szaleństwa bierze swojego kochanka za świętego, a gdy okazuje się, że jest w ciąży, staje się przedmiotem pośmiewiska. W trakcie realizacji tego filmu Rossellini skupił się na wyeksponowaniu talentu aktorki, Anny Magnani. Rolę kochanka zagrał sam Federico Fellini.

W 1950 roku Rossellini nakręcił film „Stromboli, ziemia Bogów”, a w roli głównej obsadził swoją żonę Ingrid Bergman. Historia Litwinki z włoskiego obozu dla uchodźców, która z lęku przed nędzą poślubia włoskiego żołnierza, zostanie pokazany w TVP Kultura 28 listopada o godzinie 22:20.

„Podróż do Włoch” to zdaniem niektórych najlepszy film mistrza Rosselliniego. Brytyjskie małżeństwo podróżuje do Włoch, by sprzedać pozostawioną w spadku willę nieopodal ruin Pompejów. Sceneria umarłego miasta okazuje się metaforą stopniowo rozpadającego się związku. Film staje się intymnym studium rozpadu małżeństwa. I tu, podobnie jak w „Stromboli, ziemia Bogów”, Rossellini obsadził w roli głównej Ingrid Bergman. „Podróż do Włoch” na antenie TVP Kultura 29 listopada o godzinie 20:25 (powtórka o godzinie 1:20).

Filmy poprzedzone będą kilkuminutową rozmową Michała Chacińskiego z Tadeuszem Sobolewskim poświęconą twórcy i jego dziełom. Rozmowa rozpocznie się pięć minut przed każdą emisją.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *