Telewizja Polska zakończyła zdjęcia do „Tanga” Sławomira Mrożka

7 października br. w hali produkcyjnej TVP zakończyły się zdjęcia do telewizyjnej wersji „Tanga” Sławomira Mrożka w opracowaniu i reżyserii Jerzego Jarockiego. W związku z nagłą śmiercią reżysera, montaż i udźwiękowienie Teatru Telewizji będzie koordynował Jan Englert – odtwórca jednej z ról w spektaklu. Premiera planowana jest w TVP1/HD na styczeń 2013 roku.

Jerzy Jarocki już po raz drugi w karierze sięgnął po „Tango” – jedną z wcześniejszych, a jednocześnie najsławniejszych sztuk Sławomira Mrożka. Ta tragikomedia, utrzymana w poetyce groteski, tylko z pozoru wydaje się zabawna. Jest utworem demaskującym prymitywny i brutalny ustrój totalitarny. Jest również kpiną z tak zwanej elity intelektualnej, która w swych eksperymentach często podąża drogą prowadzącą do zniewolenia. Reżyser wraz ze scenografem Jerzym Jukiem Kowarskim odnaleźli współczesne brzmienie i na nowo odkryli strukturę sztuki Mrożka. Właśnie te strukturalno-architektoniczne rozwiązania inscenizacyjne są tak odkrywcze i nowatorskie. Trzyaktowy dramat został podzielony na dwie części i dwie przestrzenie. Jak zawsze w swoich przedstawieniach, Jerzy Jarocki i tym razem postawił na znakomitych aktorów. Każda z postaci kreowanych przez Jana Englerta, Ewę Wiśniewską, Jana Frycza, Katarzynę Gniewkowską, Marcina Hycnara, Grzegorza Małeckiego czy Kamilę Baar nabrała indywidualnego wyrazu i ma swoją oryginalną historię.

Telewizyjna wersja „Tanga” nie będzie prostym „przeniesieniem” spektaklu teatralnego do studia. Jerzy Jarocki dokonał specjalnie dla potrzeb Teatru TV kolejnego opracowania tekstu, a dekoracja teatralna została przystosowana przez scenografa Jerzego Juka Kowarskiego do potrzeb realizacji telewizyjnej, której podjął się znakomity operator – Zbigniew Wichłacz.

Premiera „Tanga” w reżyserii Jerzego Jarockiego na deskach teatru miała miejsce 29 października 2009 r. na Scenie przy Wierzbowej w Teatrze Narodowym w Warszawie. Telewizyjną emisję zaplanowano na styczeń 2013 roku.

TANGO
Autor – Sławomir Mrożek
Reżyseria – Jerzy Jarocki
Realizacja TV – Zbigniew Wichłacz
Scenografia – Jerzy Juk Kowarski
Opracowanie muzyczne – Stanisław Radwan
Choreografia – Leszek Badyl
Układ scen walki – Wiesław Chmieliński

Obsada:
Kamila Baar (Ala), Katarzyna Gniewkowska (Eleonora), Ewa Wiśniewska (Eugenia), Jan Frycz (Stomil), Marcin Hycnar (Artur), Grzegorz Małecki (Edek), Jan Englert (Eugeniusz)

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *