„The Principal” na SundanceTV

Boxdale Boys High School, męskie liceum zlokalizowane na przedmieściach Sydney, bardziej przypomina strefę działań wojennych niż placówkę edukacyjną – narkotyki, przemoc i broń są tu tak samo powszechne, jak ołówki czy zeszyty. Ten stan rzeczy chciałby odmienić Matt Bashir – nowy dyrektor, pełen wiary w ludzi i w swoje możliwości. Ciężko pracuje w nadziei, że przekona do siebie lokalną społeczność. Kiedy jednak już wydaje się, że jego wysiłki przynoszą rezultaty, na terenie szkoły znalezione zostają zwłoki jednego z uczniów… Na trzymający w napięciu australijski dramat kryminalny „The Principal” kanał SundanceTV zaprasza od 19 października, w każdy czwartek o 22:00.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału SundanceTV

Południowo-wschodnie przedmieścia Sydney. Bezrobocie na tym obszarze jest dwukrotnie wyższe niż australijska średnia, a większość jego mieszkańców to obcokrajowcy. To wszystko sprawia, że na tym terenie wyraźnie brakuje społecznej równowagi – co widać szczególnie w szkole. Uczęszczający do niej uczniowie w większości pochodzą z krajów Bliskiego Wschodu – rodzinne ziemie opuścili wraz z rodzicami uciekając przed wojną lub głodem. Australia miała być dla nich bezpieczną przystanią – niestety, ciągłe tarcia w wielokulturowej społeczności połączone z brakiem perspektyw zawodowych i wszechobecną przemocą budzą lęk i frustrację w zagubionych nastolatkach, z których wielu ma za sobą doświadczenie wojennej traumy. Sytuacji nie poprawia też kadra nauczycielska – przeciążeni pracą, wypaleni zawodowo nauczyciele nie są już w stanie wykrzesać z siebie współczucia i empatii niezbędnych do pracy z trudnymi uczniami. Wszystko to ma nadzieję zmienić nowy, pełen energii dyrektor – Matt Bashir, niegdysiejszy uczeń Boxdale Boys High School. Mężczyzna wierzy, że poprzez zbudowanie w uczniach poczucia wspólnoty i wzmacnianie więzów lokalnej społeczności można odmienić panujący w szkole stan rzeczy. Początkowo jego starania wzbudzają jedynie niechęć – w końcu jednak pełne przekonania przemowy Bashira oraz jego umiejętność nawiązywania kontaktu z najtrudniejszymi nawet uczniami odnoszą pożądane skutki. Radość Bashira z owoców swojej ciężkiej pracy nie trwa jednak długo – kiedy za szkolnym śmietnikiem zostają znalezione zwłoki jednego z uczniów, mężczyzna wie, że nadchodzi kryzys, któremu może nie podołać…

Ta czteroodcinkowa australijska produkcja robi na widzu niezwykłe wrażenie – i to z wielu powodów. Pierwszym z nich jest niezwykle oryginalne połączenie znanych powszechnie motywów fabularnych: z jednej strony oglądamy heroiczne wysiłki dorosłego posiadającego niezachwianą wiarę w potencjał młodych ludzi, który stara się odmienić los grupy zagubionych nastolatków (niczym główny bohater filmu „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”), z drugiej zaś – pełnokrwisty kryminał, w którym pokazane jest pełne zwrotów akcji śledztwo w sprawie morderstwa. Jednocześnie twórcy serialu z wielką wrażliwością podejmują temat trudności, jakie mogą pojawiać się w wielokulturowych i wielowyznaniowych społecznościach, nie wpadając przy tym w pułapkę dydaktyzmu i oferowania łatwych recept. W końcu należy docenić także głębię wykreowanych przez scenarzystów postaci oraz aktorski kunszt obsady – uwagę widza przykuwa nie tylko Alex Dimitriades, wcielający się w rolę tytułowego dyrektora, ale także Rahel Romahn, grający pełnego agresji i frustracji nastolatka, który pod maską gniewu skrywa nieprzepracowaną żałobę po śmierci matki.

Na czteroodcinkowy australijski miniserial „The Principal” kanał SundanceTV zaprasza od 19 października, w każdy czwartek o 22:00.

Źródło: AMC Networks International – UK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *