The Waterboys zagrają w Trójce

35 lat (z przerwami) na scenie, tuzin płyt studyjnych i wiele przebojów z „Red Army Blues” i „Fisherman’s Blues” na czele – takim dorobkiem legitymuje się szkocka grupa The Waterboys, która 5 czerwca 2016 roku zagra akustyczny koncert w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Będzie to ich przedpremierowy występ w naszym kraju. Zaproszeń na niedzielny wieczór już nie ma, ale Trójka zaprasza do wysłuchania transmisji.

The Waterboys to grupa rockowa, która powstała w 1981 roku w Londynie. Swoją nazwę zaczerpnęła od piosenki „The Kids” Lou Reeda oraz fascynacji twórców motywami morskimi. Zespół powołali do życia trzej młodzi Szkoci: Mike Scott, Anthony Thistlethwaite i Kevin Wilkinson. Z czasem dołączyli do nich Karl Wallinger i Roddy Lorimer. W marcu 1983 roku ukazał się singel „A Girl Called Johnny” stworzony w hołdzie Patti Smith. A w lipcu tego samego roku swoją premierę miała debiutancka płyta „The Waterboys”. – To jeden z najbardziej „trójkowych” zespołów, bo Program 3 Polskiego Radia śledził uważnie karierę Mike’a Scotta i jego kolegów od wspomnianego debiutu – mówi Piotr Metz, kierownik muzyczny Trójki.

W swoich poetyckich tekstach Mike Scott porusza tematy socjologiczne, historyczne, problemy wiary, duchowości, a także tematy osobistych tragedii, rozterek miłosnych, marzeń i snów. A muzyka The Waterboys to istny tygiel, łączący w sobie alternatywnego rocka, bluesa, muzykę folkową oraz hardrocka, okraszony nutą poezji śpiewanej. Popularność i zasięg zespołu nigdy nie był większy niż teraz. Ich utwory cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony takich wykonawców, jak m.in. Ellie Goulding, Prince, Boyzone, The War On Drugs czy Dawes.

Zespół do dziś jest ikoną gatunku nazwanego tak, jak jeden z ich wielkich utworów „The Big Music” – reprezentowanego w latach 80. także przez U2 czy Simple Minds. Dzień przed pierwszym w historii polskim koncertem grupy Mike Scott i Steve Wickham, skrzypek, który zmienił brzmienie The Waterboys zanurzając je w irlandzkiej muzyce folk, wystąpią na specjalnym akustycznym koncercie w Trójce – zapowiada Piotr Metz.

Obecnie grupę tworzą: Mike Scott, Steve Wickham, Ralph Salmins i Paul Brown. Ich ostatnia, jak do tej pory płyta studyjna, czyli „Modern Blues”, ukazała się w 2015 roku.

Początek transmisji koncertu The Waterboys na antenie Programu 3 Polskiego Radia w niedzielę, 5 czerwca o godzinie 20:05.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *