Toruń z testową emisją DAB+

Radio PiK we współpracy ze spółką EmiTel uruchomiło eksperymentalną emisję cyfrowego radia w technologii DAB+ z obiektu SLR Toruń/ul. Moniuszki w Toruniu. Jest to pierwsza emisja cyfrowego radia w standardzie DAB+ na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Emisja prowadzona jest z nadajnika o mocy 3kW ERP, zlokalizowanego w Toruniu przy ul. Moniuszki. Obejmuje zasięgiem Toruń oraz okolice w promieniu około 30 km.

Do odbioru sygnału naziemnego w technologii DAB+ wymagane jest posiadanie radiowego odbiornika cyfrowego. Program nadawany w tym systemie zapewnia zdecydowanie lepszą jakość dźwięku oraz na dostępnym obszarze nadawania niezakłócony sygnał.

Odbiór sygnałów cyfrowych wzbogacony będzie niebawem o usługi dodane: teksty, zdjęcia czy materiały filmowe wyświetlane na ekranach odbiorników.

Działania podjęte przez Polskie Radio PiK inicjują, jak i wspierają koncepcję szybkiego uruchomienia emisji cyfrowej programów nadawców publicznych w technologii DAB+ na terenie Polski.

Radio PiK ma nadzieję, że zdobyte doświadczenia techniczne i wyniki badan z prowadzenia eksperymentalnej emisji programu w regionie będą pomocne w dalszej realizacji przedsięwzięcia jakim jest wprowadzenie DAB+ w Polsce.

Testowa emisja DAB+ w Toruniu:

SLR Toruń/ul. Moniuszki; kanał: 10A (209,936 MHz); moc: 3 kW; charakterystyka: kierunkowa.

Zawartość programowa multipleksu: Polskie Radio Program 1, Polskie Radio Program 2, Polskie Radio Program 3, Polskie Radio Program 4, Radio Dla Ciebie, Radio Kielce, Radio Szczecin i Radio PiK.

Źródło: Radio Pomorza i Kujaw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *