Trójka ma kota na punkcie Osieckiej – audycje, koncert oraz spektakl

Agnieszka Osiecka urodziła się 9 października 1936 roku. W latach 60. pracowała w Polskim Radiu, gdzie prowadziła Radiowe Studio Piosenki. By upamiętnić jej życie i twórczość, Program 3 przypomina w sierpniu mniej znaną twórczość poetki – w audycji „Do trzech razy nuta”. W ramach akcji „Mamy kota na punkcie Osieckiej” zaplanowany został specjalny koncert z tekstami poetki. Powstanie również premierowy spektakl dedykowany artystce.

Agnieszka Osiecka od 1963 roku, przez siedem lat, prowadziła z Janem Borkowskim słynne Radiowe Studio Piosenki, które wydało ponad 500 piosenek i wypromowało wiele wielkich gwiazd polskiej estrady – m.in. Ewę Demarczyk, Marka Grechutę czy Wojciecha Młynarskiego. By upamiętnić życie i twórczość poetki, Program 3 Polskiego Radia zaplanował audycje wspomnieniowe oraz specjalny koncert z jej utworami. A to wszystko pod wspólnym szyldem „Mamy kota na punkcie Osieckiej”. Jednym z celów akcji jest przypomnienie mniej znanych dzieł artystki i przybliżenie jej twórczości młodemu pokoleniu słuchaczy. – Poezja oparta jest na tym, co dobre i piękne, a czego nie można do końca poznać. Poezję trzeba cały czas odkrywać, starać się ją zrozumieć – również w nowych czasach i okolicznościach – mówi Paweł Kwieciński, redaktor naczelny Programu 3 Polskiego Radia.

Już w sierpniu, w każdą niedzielę w audycji „Do trzech razy nuta” Roman Dziewoński – dziennikarz i pisarz, który znał Agnieszkę Osiecką osobiście – prezentuje mniej znane utwory z jej teksami. Ale nie tylko. – Staram się pokazać Osiecką szerzej; przypomnieć słuchaczom, że pisała naprawdę różnorodne rzeczy, przybliżyć mniej znane wątki jej twórczości. Agnieszka pięknie bawiła się polszczyzną, zabawy słowem sprawiały jej wielką frajdę, co często nam umyka, kiedy słuchamy tych najbardziej popularnych wykonań jej tekstów – mówi Roman Dziewoński. Autor pracuje również nad spektaklem słowno-muzycznym, którego premiera odbędzie się jeszcze w tym roku.

Ale już w październiku w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej Trójka zorganizuje specjalny koncert z okazji 85. rocznicy urodzin poetki. – Pracujemy nad scenariuszem i rozmawiamy z artystami, którzy zaśpiewają teksty Osieckiej. Szczegóły wydarzenia podamy w najbliższym czasie – zapowiada Paweł Kwieciński.

Audycja Romana Dziewońskiego „Do trzech razy nuta” w Trójce w każdą niedzielę w godz. 14.00-16.00.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *