Trójka świętuje 35-lecie Listy Przebojów

– Kultowa, magiczna, najważniejsza na świecie – taka jest dla wielu słuchaczy flagowa audycja muzyczna Programu 3. W poniedziałek 24 kwietnia najdłużej istniejąca rodzima lista przebojów kończy 35 lat. Z tej okazji przez cały dzień na antenie Trójki będzie można posłuchać piosenek z pierwszych miejsc zestawień, fragmentów archiwalnych notowań oraz najbardziej zabawnych momentów w historii listy.

Począwszy od porannego wydania „Zapraszamy do Trójki”, aż do późnego wieczora będziemy nadawać piosenki, które najbardziej kojarzą się z „Listą Przebojów”. Będą one poprzedzone specjalnym dżinglem. Ponadto w audycjach – porannej i popołudniowej – „Zapraszamy do Trójki”, pojawią się archiwalne nagrania dokumentujące niezapomniane momenty w historii zestawienia – zapowiada Adam Hlebowicz, dyrektor Programu 3 Polskiego Radia.

Pierwsze notowanie „Listy Przebojów Programu 3” wyemitowane zostało 24 kwietnia 1982 roku. Pierwsze trzy miejsca zajęły kolejno piosenki: „I’ll Find My Way Home” duetu Jon and Vangelis, „O! Nie rób tyle hałasu” Maanamu i „For Those About To Rock (We Salute You)” AC/DC. W pierwszej „dziesiątce” (dokładnie – na miejscach 5. i 8.) znalazły się wówczas dwie piosenki grupy Perfect: „Opanuj się” i „Pepe wróć”. I to właśnie wykonujący je Grzegorz Markowski będzie specjalnym gościem w audycji „Do południa” (godziny 9:05-12:00), którą poprowadzi Marek Niedźwiecki – pomysłodawca oraz pierwszy i wieloletni (z przerwą w latach 2007-2010) prowadzący „Listę przebojów Programu 3”.

W materiałach archiwalnych prezentowanych niemal przez cały dzień na antenie Trójki nie zabraknie oczywiście anegdot współgospodarza „Listy” – Piotra Barona i rozmowy z Aliną Dragan, która przez wiele lat była korespondentem Trójki w Amsterdamie, skąd podawała wyniki Holenderskiej i Europejskiej Listy Przebojów. Pojawią się też wątki z wyjazdowych notowań zestawienia oraz przedstawieni zostaną okazjonalnie prowadzący „Listę” tzw. druhowie zastępowi. Ponadto realizująca tę audycję i licząca głosy Halinka Wachowicz zaprezentuje archiwalne, najbardziej oryginalne listy i kartki pocztowe od słuchaczy – z czasów, kiedy głosowano się na swoje ulubione piosenki tylko za pomocą poczty. A wreszcie będzie urodzinowy tort, bukiet i tradycyjne „Sto lat!” dla „Listy Przebojów” i jej prowadzących – odśpiewane oczywiście przez dziennikarzy Trójki i jej słuchaczy.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *