Trójka zaprasza na drugie przedstawienie Teatrzyku Zielone Oko

W styczniu, po trzydziestu latach nieobecności, na antenę Trójki na stałe powrócił „Teatrzyk Zielone Oko”. W najbliższą niedzielę 26 lutego Program 3 Polskiego Radia zaprasza na „Tysiąc róż” Magdy Rem w reżyserii Jana Warenyci. Emisja o godzinie 21:05. Premierę poprzedzi tradycyjnie rozmowa z twórcami słuchowiska.

„Tysiąc róż” to tytuł powieści, thrillera psychologicznego, który ukazał się w 2016 roku podpisany przez nieznaną autorkę – Magdę Rem. Powieść adaptował Zbigniew Wojnarowski. „Tysiąc róż” nie jest klasycznym kryminałem. Jest co prawda morderstwo, jest suspens i klimat powieści – grozy, ale… – Do pewnego eleganckiego pensjonatu przybywa nieznajomy. Spotyka w nim jego gospodarza i rozpoczyna rodzaj spowiedzi. Opowieść toczy się w dwóch planach czasowych, sygnalizowanych przez charakterystyczne dla każdego, efekty dźwiękowe – opowiada opiekująca się tym projektem Barbara Marcinik z Trójki.

W rolach głównych reżyser Jan Warenycia obsadził: Mariusza Bonaszewskiego (mężczyzna przybywający do pensjonatu) oraz Andrzeja Mastalerza (gospodarz obiektu). Ponadto występują m.in.: Katarzyna Dąbrowska, Marcin Troński, Zdzisław Wardejn i Elżbieta Kijowska. Spektakl opracował dźwiękowo Andrzej Brzoska.

Premierę poprzedzi tradycyjnie dyskusja z twórcami słuchowiska: reżyserem i autorem adaptacji, z którymi porozmawia Barbara Marcinik.

„Tysiąc róż” to druga w tym roku premiera „Teatrzyku Zielone Oko”. W ubiegłym miesiącu na antenie usłyszeliśmy premierową prezentację scenariusza Izabeli Żukowskiej pt. „Próba”. Powrót „Teatrzyku…” to element większej zmiany w ramówce Trójki, który wprowadzany jest od nowego roku. – Scena Teatralna Trójki pojawia się na antenie nie co miesiąc, jak było przez długie lata, ale co tydzień. I w ramach tej rewolucyjnej zmiany znaleźliśmy miejsce na uwielbiany przez słuchaczy „Teatrzyk Zielone Oko”, którego premierowe słuchowiska pojawiać się będą zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca. To jeden z prezentów na 55. urodziny Trójki, które świętować będziemy 1 kwietnia – wyjaśnia Sylwia Krasnodębska, zastępca Dyrektora Trójki.

Przypomnijmy: pierwsze słuchowisko „Teatrzyku Zielone Oko” zostało wyemitowane 13 czerwca 1967 roku. Wprowadzenie stanu wojennego w 1981 przerwało cykl. Trójka wznowiła nadawanie audycji 10 kwietnia 1982 roku. W ciągu kolejnych lat Teatrzyk Zielonego Oka zdobywał popularność wśród słuchaczy, mając swoje stałe miejsce zaraz po Liście Przebojów Programu 3. Regularną emisję cyklu zakończono po 20 latach od premiery – 28 listopada 1987. Teraz „Teatrzyk Zielone Oko” powraca na stałe do ramówki Trójki.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *