TVN zapłaci 60 000 zł kary za reklamę alkoholu

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Jan Dworak, 22 grudnia 2015 roku nałożył na TVN, nadawcę programu TVN, karę w wysokości 60 000 zł w związku z emisją reklamy alkoholu.

Przeprowadzona przez KRRiT analiza fragmentu programu wyemitowanego 27 grudnia 2014 roku w godzinach 00:30-1:00 wykazała naruszenie art. 16b ust.1 pkt 2 ustawy o radiofonii i telewizji dotyczącego nadawania przekazów handlowych napojów alkoholowych w zakresie regulowanym przez ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Wbrew zapewnieniom nadawcy, iż była to informacja o sponsorowanym wydarzeniu, konstrukcja analizowanych fragmentów przekazu jest charakterystyczna dla reklam. Prezentowane obrazy miały na celu wywołanie u odbiorcy pozytywnego skojarzenia z prezentowanym produktem i zachęcenie go do nabycia, co należy uznać za właściwe reklamie.

Oceniając zakres i stopień szkodliwości naruszenia uwzględniono, że program TVN jest dostępny powszechnie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, a jego udział w rynku plasuje go w pierwszej trójce programów telewizyjnych w Polsce. Z drugiej strony nocna pora emisji omawianego przekazu wpływa na niższą oglądalność programu. W ramach tej przesłanki organ uwzględnił również rodzaj naruszonych dóbr.

Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *