TVP bez kanału społeczno-religijnego, ale z dziecięcym w konkursie na MUX-1

Na posiedzeniu Sejmowej Komisji ds. Kultury i Środków Przekazu prezes Juliusz Braun zapowiedział, że Telewizja Polska nie zgłosi kanału społeczno-religijnego do konkursu na zagospodarowanie miejsc w pierwszym multipleksie (MUX-1) Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Jednocześnie prezes Telewizji Polskiej kolejny raz potwierdził, że do konkursu ogłoszonego przez KRRiT zostanie zaoferowany kanał dedykowany dziecięcej widowni.

W odpowiedzi na jedno z pytań zadanych przez posłankę Annę Sobecką o udział Telewizji Polskiej w konkursie na MUX-1, prezes Juliusz Braun odpowiedział, że telewizja publiczna, podobnie jak każdy inny nadawca w Polsce, ma prawo ubiegać się o miejsce na pierwszym multipleksie. Zaznaczył również, że Telewizja Polska zamierza ubiegać się o miejsce dla programu o charakterze dziecięcym, ale nie zamierza ubiegać się o prawo do nadawania programu o charakterze społeczno-religijnym.

Zaoferowany przez Telewizję Polską kanał dziecięcy ma prezentować przede wszystkim, choć nie wyłącznie, utwory, filmy, filmy animowane, spektakle teatralne, itd. produkcji polskiej oraz stanowić miejsce w telewizji, gdzie wiadomo, że jest wysokiej jakości polska produkcja. Pomimo kosztów i trudności w utrzymaniu, Telewizja Polska uważa, że taki kanał jest niezbędny, zwłaszcza że kilkanaście kanałów dziecięcych, które w tej chwili działają w Polsce, to w większości kanały działające na podstawie koncesji zagranicznych, więc w ogóle nie są zobowiązane do jakichkolwiek działań na rzecz polskiej kultury. Zaledwie cztery działają na podstawie polskich koncesji, ale to też są kanały należące do międzynarodowych grup, więc produkcja polska jest tam obecna śladowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *