TVP jesienią 2017 rozpocznie emisję serialu „Wyklęci”

Telewizja Polska rozpoczęła development serialu „Wyklęci”, który ma trafić na ekran jesienią 2017 roku. Będzie to produkcja własna TVP. Pierwszym etapem jest realizacja trailera, oraz rozpoczęcie prac nad scenariuszem, powołanie zespołu produkcyjnego i casting do głównych ról. Serial, zgodnie z zapowiedzią złożoną przez prezesa TVP Jacka Kurskiego, będzie opowiadał o losach fikcyjnego oddziału podziemia antykomunistycznego. Początek akcji to rok 1944 na wschodnich kresach Rzeczypospolitej…

Zdjęcia ruszą na wiosnę 2017 roku. W głównych rolach zobaczymy m.in. Antoniego Pawlickiego, Michalinę Olszańską i Marcina Czarnika. W pozostałych rolach wystąpią młodzi aktorzy i debiutanci: Krzysztof Chodorowski, Jakub Zając, Dawid Ptak, Konrad Wosik, Sylwester Piechura. Autorem zdjęć będzie operator Bogumił Godfrejów, a reżyserii podejmie się Sławomir Fabicki („Miłość”, „Z odzysku”, „Męska sprawa”). Premiera trailera odbędzie się 1 października podczas festiwalu filmowego NNW – Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci w Gdyni. Producentem i scenarzystą trailera oraz serialu jest Jan Pawlicki („Misja Afganistan”), obecnie pełnomocnik Zarządu TVP do s.praw utworzenia Agencji Kreacji.

Bohaterowie serialu są fikcyjni, ale ich losy oparte będą na prawdziwych biografiach m.in. Zapory, Łupaszki, Józefa Kurasia, Anatola Radziwonika, Rafała Gan-Ganowicza. Oddział partyzancki, którego szlak bojowy jest osią fabuły, pozostał na Kresach Wschodnich („za kordonem”) i w obronie Polaków toczy walki z NKWD, następnie przedrze się na terytorium „Polski lubelskiej”, gdzie decyzją dowódcy zostanie zdemobilizowany. Denuncjacje i aresztowania zmuszą jednak żołnierzy do ponownego przejścia do konspiracji i walki przeciw UB i KBW. Oddział przejdzie na tzw. ziemie odzyskane – skąd bohaterowie przedostaną się na Zachód, by dalej walczyć z komunizmem.

Partnerami projektu jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Narodowe Centrum Kultury.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *