TVP Kultura z ofertą na lato 2015

Jakie konsekwencje dla świata będzie miało przeludnienie? W jaki sposób dzieci imigrantów przystosowują się do amerykańskiej rzeczywistości? Kim naprawdę była Bettie Page? Czy Brigitte Bardot odpowiadał jej wizerunek femme fatale? Dlaczego krytycy nie lubili impresjonistów? Co wizerunek pośladków w sztuce mówi o zachodnim społeczeństwie? Na te pytania odpowiedzi udzielą twórcy filmów dokumentalnych, które w czerwcu zadebiutują w TVP Kultura. Ramówkę kanału wypełnią także dzieła Davida Lyncha oraz filmy wyreżyserowane przez kobiety. Jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych tego lata będzie relacja z Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy w Pilźnie. Nie zabraknie też spotkań z fascynującymi osobowościami polskiego świata kultury. W programie „Niedziela z…” gościć będą: Anna Dymna, Waldemar Krzystek i Agnieszka Glińska. Pod koniec czerwca, jak co roku, TVP Kultura odwiedzi Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie, a w sierpniu zrelacjonuje przebieg festiwalu Literacki Sopot.

PUBLICYSTYKA

„Informacje Kulturalne”
Emisja: poniedziałek, środa, piątek, od 26 czerwca, godzina 20:00; piątek, około godziny 21:00

„Informacje Kulturalne – Lato w Polsce”
Serwis informacyjny poświęcony najważniejszym wydarzeniom kulturalnym w Polsce. Podróż po wystawach, kinach, teatrach oraz rozmowy i opinie czołowych postaci ze świata kultury. Reporterzy „Informacji Kulturalnych” docierają wszędzie tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne dla kultury, rozmawiają z wybitnymi twórcami i przedstawicielami świata kultury i zgłębiają tematy budzące kontrowersje w środowiskach twórczych. Program powstaje w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.
Emisja: środa, od 24 czerwca, około godziny 21:00

„Eurokultura”
Cotygodniowy magazyn, który trzyma rękę na pulsie aktualnych wydarzeń kulturalnych w Europie. „Eurokultura” to 15-minutowy przewodnik złożony z felietonów i mini-reportaży. Program powstaje we współpracy z niemiecką stacją Deutsche Welle.
Emisja: wtorek, do 16 czerwca, godzina 20:00

„Hala odlotów”
Prowadzący program: Katarzyna Janowska, Max Cegielski i ich goście dyskutują o aktualnych, gorących problemach w kulturze. Zderzenie postaw, punktów widzenia, podejmowanie kontrowersyjnych tematów – „Hala Odlotów” to wyjątkowe miejsce, w którym liczy się pluralizm opinii i wysoka jakość debaty. Program zrealizowany w nowoczesnej scenografii w stylistyce loftu. Program powstaje w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.
Emisja: czwartek, do 18 czerwca, godzina 20:20

„Tygodnik kulturalny”
Michał Chaciński i jego goście – krytycy z różnych dziedzin kultury – omawiają najciekawsze premiery minionego tygodnia. W atmosferze swobodnej, żywiołowej debaty uczestnicy programu wskazują wartościowe ich zdaniem pozycje, ułatwiając widzom orientację w bieżącej ofercie kulturalnej. W każdym odcinku pojawia się także gość specjalny, którego dzieło miało premierę w ostatnim czasie.
Emisja: piątek, do 19 czerwca, po godzinie 22:00

„Cappuccino z książką”
W cotygodniowym programie krytyczka literacka Anna Kałuża, pisarka Sylwia Chutnik i dziennikarka Karolina Sulej omawiają książki, które zainteresują zarówno koneserów literatury, jak i amatorów lżejszych gatunków literackich. Gościem specjalnym każdego odcinka jest autor interesującej nowości wydawniczej. Istotą programu jest pokazanie, że o literaturze i jej okolicach można mówić w sposób żywy, nietuzinkowy i dowcipny. Program powstaje w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.
Emisja: sobota, godzina 11:30, od 20 czerwca powtórki

„Niedziela z…”
Spotkania w studiu Agnieszki Szydłowskiej z najwybitniejszymi artystami i ich gośćmi oraz prezentacja dorobku bohaterów – filmów, spektakli czy koncertów:
– 7 czerwca spotkanie z Anną Dymną i emisja filmu z jej udziałem „Tylko strach”;
– 14 czerwca spotkanie z Waldemarem Krzystkiem, po nim emisja spektaklu „Wizyta starszej pani” i filmu „W zawieszeniu”;
– 21 czerwca rozmowa z Agnieszką Glińską zwieńczona emisją spektaklu wyreżyserowanego przez nią „Lekkomyślna siostra”.
Emisja: niedziela, godzina 17:15, od 28 czerwca powtórki

Cykl: „Co Ty wiesz o…?”
Dwa ostatnie odcinki z cyklu wykładów prof. Krystyny Skarżyńskiej, poświęconych najważniejszym zagadnieniom z dziedziny psychologii („Co Ty wiesz o psychologii?”).
Od 23 czerwca (wtorki, około godziny 11:30) TVP Kultura przypomni wykłady prof. Zbigniewa Mikołejki na temat najważniejszych religii świata („Co Ty wiesz o religii?”).
Emisja: niedziela, 7 i 14 czerwca, po godzinie 10:00

FILM

„Boom demograficzny” – PREMIERA
Film dokumentalny na temat skutków przeludnienia. Kończące się zasoby naturalne, toksyczne odpady, zmiany klimatu, głód – to koszty, jakie ponosi ludzkość w wyniku przerostu populacji. Werner Boote zwiedza różne zakątki naszej planety, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie, kto i co napędza katastroficzne obrazy przyszłości współczesnej cywilizacji.
Premiera: środa, 3 czerwca, godzina 20:20

„Wieczór kinomana – Dziwne dni” – PREMIERA
Amerykański film science fiction, którego akcja rozgrywa się w ostatnim roku starego millenium. Były policjant handluje filmami wideo, na których zapisane zostały ludzkie wspomnienia. Przypadkowo trafia na trop zbrodni. W 1996 roku film zdobył nagrody Akademii Science Fiction, Fantasy i Horroru (najlepsza aktorka – Angela Bassett i najlepsza reżyseria – Kathryn Bigelow).
Premiera: piątek, 5 czerwca, godzina 20:20

Filmy Davida Lyncha
Przegląd filmów jednego z najgłośniejszych współczesnych amerykańskich reżyserów. Stacja zaprezentuje następujące tytuły: „Człowiek słoń” (premiera: poniedziałek, 8 czerwca, godzina 22:45), „Blue Velvet” (wtorek, 9 czerwca, godzina 22:40), „Dzikość serca” (środa, 10 czerwca, godzina 22:40), „Prosta historia” (wtorek, 11 czerwca, godzina 21:15), „Mulholland Drive” (środa, 12 czerwca, godzina 22:45). Emisję każdego obrazu poprzedzi rozmowa Michała Chacińskiego z krytykiem filmowym Michałem Oleszczykiem.

„Odkrywając Bettie Page” – PREMIERA
Historia wzlotów i upadków jednego z najbardziej kontrowersyjnych symboli seksu XX wieku. Zmysłowość i wyzywające pozy Bettie Page były symbolem rewolucji seksualnej lat 60.. Owiana tajemnicą, do dziś stanowi ikonę, której wizerunek powielany jest w modzie i popkulturze. Nagranie z nieznanego wywiadu stanowi narrację filmu, w którym Page z dowcipem i charakterystycznym akcentem wyjawia tajemnice swojej przeszłości.
Premiera: środa, 10 czerwca, godzina 20:20

„Więcej niż fikcja – Naga prawda o pośladkach” – PREMIERA
Film dokumentalny o pośladkach w historii sztuki. Twórcy, a zarazem miłośnicy sztuki, przyglądają się tej części ludzkiego ciała od strony estetycznej i politycznej. Portret pośladków pozwala przyjrzeć się zbiorowym fantazjom, ukazuje tabu i pragnienia zachodniego społeczeństwa.
Premiera: czwartek, 11 czerwca, godzina 00:20

„Arte w TVP Kultura – Ci okropni impresjoniści” – PREMIERA
Film dokumentalny poświęcony historii młodych malarzy, którzy pod koniec XIX wieku dokonali przełomu estetycznego w sztuce, buntując się przeciwko tradycji malarstwa historycznego. Courbet, Pissarro, Jongkind, Renoir, Bazille, Czanne, Caillebotte, Berthe Morisot i Monet – to malarze, którzy przeszli do historii sztuki jako twórcy impresjonizmu. Dokument wyjaśnia, dlaczego ich rewolucja artystyczna spotkała się z oporem publiczności i krytyków sztuki. Śledzi drogę, jaką przeszedł impresjonizm, zanim został jednym z fundamentów nowoczesnej sztuki.
Premiera: piątek, 12 czerwca, godzina 8:25 i 17:15

„Bilet do kina – Portrety damy” – PREMIERA
Ekranizacja powieści Henry’ego Jamesa. Historia młodej Amerykanki, Isabel Archer (Nicole Kidman), która wyrusza w podróż do Europy. We Włoszech, za sprawą intrygi, wychodzi za mąż (w roli Gilberta Osmonda – John Malkovich). Związek okazuje się tragiczną pomyłką. Muzykę do filmu skomponował Wojciech Kilar.
Premiera: sobota, 13 czerwca, godzina 20:20

„Więcej niż fikcja – Seks w komiksie” – PREMIERA
Dokumentalna podróż w głąb komiksu erotycznego: jego historia, najważniejsi twórcy, od tych legendarnych, jak Crumb, Manara, Ralf König, do nowej fali młodych artystów – Aurella Aurita, Aude Picaul, Zep, i rola, jaką ten rodzaj komiksu odgrywa w społeczeństwie.
Premiera: czwartek, 18 czerwca, godzina 00:10

„Arte w TVP Kultura – Brigitte Bardot – Niezrozumiana” – PREMIERA
Brigitte Bardot, symbol emancypacji kobiet i seksualnego wyzwolenia. Przeszła drogę od niewinnej dziewczyny do femme fatale, wizerunku, który zaszczepiły jej branża filmowa i media. Bazując na nieznanych materiałach archiwalnych należących do rodziny aktorki, spisanej przez nią autobiografii, fotografiach i fragmentach filmów, które ukształtowały jej imidż, reżyser, z dużą dozą subiektywizmu i wrażliwości, na nowo odczytuje mit gwiazdy.
Premiera: piątek, 19 czerwca, godzina 8:25 i 17:15

Dokument tygodnia – „Uczę się Ameryki” – PREMIERA
Twórcy dokumentu odwiedzają z kamerą nowojorską szkołę, w której uczą się nastoletni imigranci. Jest ich ponad 300, mówią 20 językami i pochodzą z 50 różnych krajów. Autorzy filmu przyglądają się z bliska życiu kilkorga z nich, zastanawiając się, jak będzie wyglądała przyszłość Stanów Zjednoczonych.
Premiera: sobota, 20 czerwca, godzina 12:25

Kino kobiet
Nowy cykl poświęcony filmom realizowanym przez kobiety. Przez całe lato w każdy poniedziałek stacja zaprezentuje po dwa filmy: jeden produkcji polskiej, drugi zagranicznej. W ramach cyklu wyemitowane zostaną m.in. „Kobieta samotna” (reż. Agnieszka Holland), „Take this Waltz” (reż. Sarah Polley), „Skrzydlate świnie” (reż. Anna Kazejak), „Dzieci Sarajewa” (reż. Aida Begic).
Emisja: poniedziałek, od 22 czerwca, po godzinie 21:00

MUZYKA

Legendy rocka – PREMIERA
Cykl filmów dokumentalnych poświęconych gwiazdom rocka. W kolejnych odcinkach zaprezentowane zostaną historie: Erica Claptona, Queen, Davida Bowie’go, Eltona Johna, Roda Stewarta i Toma Petty’ego.
Emisja: sobota, do 20 czerwca, godzina 19:15

„Disportrait – Nacho Duato” – PREMIERA
Historia hiszpańskiej ikony tańca i choreografii, wieloletniego dyrektora artystycznego zespołu baletowego Compania Nacional de Danza in Madrid – Nacho Duato. Zwolniony z tej funkcji artysta przeżył załamanie nerwowe. Z potrzeby tworzenia sztuki i tęsknoty za tańcem trafił do St. Petersburga, gdzie podjął się trudnego zadania zreformowania tradycyjnego rosyjskiego zespołu baletowego.
Premiera: środa, 17 czerwca, godzina 20:20

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy – Pilzno 2015 – PREMIERA
Relacja z jednego z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, organizowanego od 1985 roku. Polskę reprezentować będzie Viktoria Nowak, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej – Lipczyńskiej w Poznaniu.
Premiera: piątek, 19 czerwca, godzina 20:00

Metropolitan Opera w Nowym Jorku Przedstawia – Łucja z Lammermooru
Opera Gaetano Donizettiego z udziałem Piotra Beczały, Mariusza Kwietnia i Anny Netrebko. Akcja opery rozgrywa się w Szkocji pod koniec XVI wieku. Łucja i Edgar zaręczają się wbrew woli swoich rodzin. Jednak brat Łucji, lord Henryk Ashton, podstępnie doprowadza do ślubu siostry z lordem Arturem Bucklawem. Zrozpaczona dziewczyna wpada w obłęd, zabija Artura i umiera. Na wieść o śmierci ukochanej Edgar również popełnia samobójstwo.
Emisja: wtorek, 30 czerwca, godzina 21:05

TEATR

Teatr Telewizji – „Rodzina”
Telewizyjna realizacja znanej komedii Antoniego Słonimskiego w reżyserii Kazimierza Kutza. Głową tytułowej rodziny jest Tomasz Lekcicki – zbankrutowany hrabia, niepoprawny uwodziciel i niewydarzony wynalazca. Siostra pana Tomasza, Lucysia, stale pociągająca z podręcznej buteleczki, od ośmiu lat pisze jeden wiersz i wciąż poszukuje jednego rymu. Jedyną praktyczną osobą w rodzinie jest córka pana domu, Marysia. Aby chronić najbliższych przed zupełnym bankructwem, postanawia urządzić w rodowej siedzibie pensjonat.
Emisja: wtorek, 2 czerwca, godzina 20:30

10 lat TVP Kultura – Seks, prochy i rock&roll
Retransmisja spektaklu Teatru im. Jaracza w Łodzi, w reżyserii Jacka Orłowskiego. Monodram w wykonaniu znakomitego aktora Bronisława Wrocławskiego, według tekstu Erica Bogosiana. Czyniąc z pieniędzy, seksu, narkotyków współczesne fetysze, bohaterowie tekstu wpadają w sidła zastawione przez samych siebie i tracą z oczu autentyczne wartości. Premiera monodramu odbyła się w 1997 roku. Spektakl był wielokrotnie nagradzany.
Emisja: wtorek, 9 czerwca, godzina 20:30

Teatr Telewizji – „Intruz”
Metaforyczny obraz dzisiejszego świata wartości autorstwa Łukasza Wylężałka. Willy Hinc (Piotr Fronczewski), adwokat-komornik, żyje w świecie obłudy i nieuczciwości. Jednocześnie sam pragnie zachować własne zasady moralne. Wykonuje swoją pracę z najwyższą bezwzględnością w imię uczciwości. Rozbieżność pomiędzy tym, co robi a tym, co czuje doprowadza go do zbrodni popełnianych w imię zasad, a w końcu do schizofrenii.
Emisja: wtorek, 16 czerwca, godzina 20:30

Gala otwarcia XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot 2015 – PREMIERA
Transmisja z gali otwarcia festiwalu, która w tym roku wyjątkowo odbędzie się w Operze Leśnej w Sopocie. W trakcie uroczystości Maja Komorowska i Marian Opania odbiorą Wielką Nagrodę za zasługi na rzecz Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji.
Premiera: sobota, 27 czerwca, godzina 19:00

Gala wręczania nagród XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot 2015 – PREMIERA
Relacja z gali zamykającej festiwal „Dwa Teatry”, podczas której zostaną wręczone m.in. nagrody reżyserskie i aktorskie w kategorii Teatru Polskiego Radia i Teatru TV oraz radiowe i telewizyjne Grand Prix Festiwalu.
Premiera: poniedziałek, 29 czerwca, godzina 19:00

SZTUKI WIZUALNE

„Videofan i Videogalerie – Bogna Burska” – PREMIERA
W cyklu Videofan, poświęconym sztuce wideo, Max Cegielski rozmawia z kuratorem i historykiem sztuki Stanisławem Rukszą o twórczości filmowej jednej z najciekawszych współczesnych artystek – Bogny Burskiej. W Videogaleriach stacja zaprezentuje jej realizację zatytułowaną „Zegary”, składającą się z rytmicznych obrazów śląskich miast, ulic, hut i kopalń. To zapis przemian, jakie przeszedł region w ciągu ostatnich dwóch dekad.
Premiera: poniedziałek, 1 czerwca, godzina 23:20

„Malta: Performance” – PREMIERA
Najciekawsze performensy zrealizowane podczas kilku ostatnich edycji Festiwalu Malta w Poznaniu.
Premiera: poniedziałek, 8, 15, 22 i 29 czerwca, po godzinie 22:00

Źródło: Telewizja Polska

One Comment on “TVP Kultura z ofertą na lato 2015”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *