TVP i MAiC z umową na wprowadzenie RSO

Każdy, kto ma dostęp do telewizji publicznej i ma telefon komórkowy będzie mógł być powiadamiany o potencjalnych zagrożeniach i klęskach żywiołowych. Wynika to z umowy na wprowadzenie Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO), którą w czwartek, 13 listopada 2014 roku podpisali minister administracji i cyfryzacji, Andrzej Halicki, i Prezes TVP, Juliusz Braun.

Umowa umożliwi kontynuację i rozwój projektu poprzez rozszerzenie RSO na wszystkie programy trzeciego multipleksu (MUX-3) Naziemnej Telewizji Cyfrowej, a także sukcesywne uzupełnianie systemu o nowe poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Podczas podpisania umowy przyjęto harmonogram wdrażania systemu w pełni gotowego do działania. Oznacza to, że 1 stycznia 2015 roku Regionalny System Ostrzegania będzie w pełni wykorzystywany w TVP Regionalnej i w Aplikacji Mobilnej. 1 lipca 2015 roku RSO obejmie cały MUX-3 i powiadamianie SMS (dla osób, które wyrażą chęć otrzymywania takich komunikatów poprzez zgłoszenie swojego numeru telefonu do bazy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego).

Regionalny Systemu Ostrzegania jest już dostępny w Naziemnej Telewizji Cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych: w standardzie HbbTV, w telegazecie, z wykorzystaniem napisów DVB. Na razie jednak jest to wersja testowa. Od niedawna można także używać bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych. Można ją znaleźć w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Aplikacja mobilna RSO umożliwia dostęp do komunikatów generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego urzędów wojewódzkich na terenie całego kraju (każdego województwa). W celu zapoznania się z konkretnym komunikatem wystarczy „ściągnąć” aplikację RSO, a następnie wybrać dowolne województwo.

Komunikaty/ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują następujące kategorie tematyczne:

  • ogólne,
  • meteorologiczne,
  • hydrologiczne,
  • stany wód (wodowskazów).

Ponadto, w części „dla kierowców” RSO zawierać może informacje drogowe. Aplikacja zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem kolejnego kanału dystrybucji komunikatów – poprzez wysyłanie wiadomości SMS.

tvpmaicrso

Co to jest RSO?

Wzorując się na rozwiązaniu przyjętym w województwie lubuskim, z inicjatywy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i we współpracy z Telewizją Polską (umowa MAC – TVP S.A. z dnia 14 października 2013 roku) uruchomiono pilotaż Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) – usługi umożliwiającej powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, jak i w Naziemnej Telewizji Cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych TVP: w standardzie HbbTV, w telegazecie, z wykorzystaniem napisów DVB, a także w aplikacjach telefonicznych. Poprzez RSO rozpowszechniane są także poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Zasięg RSO

Pilotaż RSO przeprowadzany został już we wszystkich województwach: I etap do końca grudnia 2013 roku (lubuskie, mazowieckie, podlaskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie), II etap do końca marca 2014 roku (dolnośląskie, lubelskie, małopolskie i podkarpackie), III etap do końca czerwca 2014 roku (łódzkie, opolskie, śląskie i świętokrzyskie), IV etap do końca sierpnia 2014 roku (kujawsko-pomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie). Tym samym system objął swym zasięgiem cały kraj.

Jak to działa?

Komunikat (ostrzeżenie) generowany jest przez wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, a następnie w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (telewizja regionalna) i aplikacjach telefonicznych.

Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (tj. łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

Z kolei bezpłatna aplikacja mobilna RSO (platformy: Android, iOS, WindowsPhone) umożliwia dostęp do komunikatów generowanych na terenie całego kraju.

Podpisana umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku. Obecnie w TVP Regionalnej i w Aplikacji Mobilnej działa sygnał testowy RSO.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *