TVP o usunięciu „Wieczorynki” z ramówki TVP1/HD

Telewizja Polska informuje, że wbrew błędnym i nerwowym informacjom w niektórych polskich mediach polskie dzieci i ich rodzice mogą być pewni, że oferta Telewizji Polskiej dla nich nie tylko nie zostanie ograniczona, ale przeciwnie – znacznie poszerzona. „Wieczorynka” nie zostanie usunięta z ramówki TVP1/HD zaraz, jak sugerowały media, ale dopiero wtedy, gdy emisję rozpocznie dziecięcy kanał publicznego nadawcy – TVP ABC.

Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy Telewizji Polskiej, w informacji do mediów wyjaśnia, że „Wieczorynka” opuści swoje miejsce w Jedynce TVP nie zaraz, jak sugerowały tytuły w mediach, ale wtedy, gdy na rynku telewizyjnym będzie miał pojawić się przygotowywany przez Telewizję Polską specjalny kanał telewizyjny dla dzieci – TVP ABC – emitujący wielogodzinny program złożony w znacznej części z najlepszych polskich produkcji dla najmłodszych oraz ulubionych dziecięcych animacji i programów z całego świata. TVP ABC ruszy prawdopodobnie w 2014 roku i „Wieczorynka” znajdzie w nim swoje nowe, znakomite miejsce.

Po drugie, mimo wieloletniej tradycji, dzisiejsza „Wieczorynka” nie jest miejscem ważnym dla dzisiejszych małych Polaków: wiosną tego roku 89% spośród tych dzieci, które wieczorem oglądało telewizję, wybierało inne kanały, głównie te dedykowane wyłącznie najmłodszym. Dlatego nie przypadkiem wszystkie głosy krytyczne wobec zapowiedzi likwidacji „Wieczorynki” w TVP 1 pochodziły nie od dzieci, ale ich rodziców, wspominających swoje dzieciństwo, albo wręcz dziadków i babć, którzy stanowią ponad połowę (!) obecnej widowni „Wieczorynki”.

Po trzecie, wszyscy smucący się, zatroskani i krytykujący plany TVP zapominają, że w tych dniach właśnie odbiór tematycznych programów telewizyjnych stał się zjawiskiem masowym dzięki zakończonej właśnie cyfryzacji. Kiedy wystartuje więc TVP ABC dostęp do niego będzie możliwy dla każdego dziecka na terytorium Polski.

Po czwarte, przypominamy, że Telewizja w Polsce jest absolutnym liderem w docieraniu z szeroką ofertą kanałów tematycznych do wszystkich zainteresowanych, czego dowodzą rekordowe wzrosty oglądalności TVP Kultura, TVP Seriale, TVP Rozrywka czy TVP Sport. Gwarantujemy, że także z TVP ABC dotrzemy do każdego zainteresowanego, i małego i starszego, i że zaoferujemy mu najlepsze możliwe programy dziecięce. Także prawie wszystkie te, które po dziś dzień z sentymentem i wzruszeniem wspominają młodsi, starsi i najstarsi Polacy.

Zanim to jednak nastąpi, „Wieczorynka” trwa w TVP1. Nie jest ona jednak jedyną propozycją Telewizji Polskiej dla dzieci i młodzieży. Na tej samej, antenie od poniedziałku do czwartku (07:00 do 07:30) pokazujemy – seriale animowane (np. „Król Maciuś I”, „Przyjaciele z podwórka”, „Rodzinka Dinka”, „Mikołajek”) oraz (7:30 – 08:00) dziecięce programy (np. „Budzik”, „Dlaczego, po co, jak?”, „Moliki książkowe”, „Misja w kosmosie”, „Oferta pana Alberta”, „Wędrówki skrzata Borówki”). W soboty TVP1 o 8:30 pokazuje seriale animowane (m.in. „Dora poznaje świat”, „Spongebob Kanciastoporty”, „Kung Fu Panda: Legenda o niezwykłości”). Z kolei TVP2 od poniedziałku do piątku o 6:10 serwuje filmy animowane (m.in. „Supersprytek”, „Wróbla Ćwirka przygód kilka”), a TVP Polonia o 9:20 seriale animowane (m.in. „Baśnie i bajki polskie”, „Bukolandia”). Na dobranoc zaś zapraszamy wciąż jeszcze do Jedynki, gdzie od lipca o 19″15 pokażemy m.in. „Bolka i Lolka”, „Pomysłowego Dobromira”, „Misia Uszatka” i „Smerfy” oraz do TVP Kultura gdzie od poniedziałku do piątku mali i duzi mają swoje pasmo „Widzi misie” o 19:30, a w nim m.in. „Bajkonurrr, czyli w świecie książek dla dzieci”, „Miś Uszatek”, „Tajemnica szyfru Marabuta”, „Maurycy i Hawranek” oraz „Film pod strasznym tytułem”.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *