TVP po 11 miesiącach 2013 roku z 27,7 mln zł zysku brutto

TVP S.A. w okresie styczeń-listopad 2013 roku zanotowała dodatni wynik finansowy brutto na poziomie 27,7 mln zł. Rezultat ten jest lepszy zarówno od planowanego, jak i wyniku z listopada zeszłego roku, gdy strata wyniosła – 150,2 mln zł.

Spółka ma stabilną sytuację w zakresie płynności finansowej. W okresie 11 miesięcy br. w stosunku do ubiegłego roku przychody abonamentowe wzrosły o 37,8 mln zł, tj. o 16%, co osiągnięte zostało przede wszystkim w pierwszym półroczu br., w ostatnich miesiącach notowana jest jednak znacznie słabsza dynamika tych przychodów.

Przychody reklamowe są o 10,7% niższe od przychodów osiągniętych w ubiegłym roku i jest to w znacznej mierze skutek recesji na rynku reklamy, jak również braku transmisji wielkich wydarzeń sportowych (Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie), które w ubiegłym roku w okresie czerwiec – sierpień były emitowane na antenach TVP.

Niebagatelne znaczenie dla spadku przychodów komercyjnych i wyników programowych anten TVP S.A. ma też wpływ cyfryzacji emisji w Polsce (znaczący wzrost konkurencji w sektorze kanałów emitowanych drogą naziemną). Z drugiej jednak strony postępuje w TVP dywersyfikacja źródeł przychodów: pozostałe przychody (poza reklamą, sponsoringiem i abonamentem) wzrosły w okresie 11 miesięcy 2013 roku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 36 mln zł.

Koszty działalności operacyjnej w relacji do analogicznego okresu ubiegłego roku zostały obniżone o 59,2 mln zł. Zmniejszenie kosztów to efekt realizacji kolejnych etapów procesu restrukturyzacji, a także, niestety, wymuszonych trudną sytuacją finansową, oszczędności w sferze programowej.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *