TVP: programy katolickie mają stałe miejsce w OTV

W opublikowanej 7 października 2015 roku depeszy KAI „Spotkanie Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu” został przytoczony zarzut w stosunku do Telewizji Polskiej, „że w zdecydowanej większości regionalnych ośrodków TVP można zaobserwować proces stopniowej ich eliminacji (programów o tematyce religijnej), co motywowane jest przez TVP brakiem środków finansowych”. W depeszy zawarte jest też jednoznaczne stwierdzenie, że tego rodzaju działania TVP pozostają w sprzeczności z zapisami Porozumienia pomiędzy TVP a Sekretariatem Konferencji Episkopatu. Telewizja Polska nie przyjmuje powyższych zarzutów, uznając je za nieuprawnione. W Oddziałach Terenowych nie są likwidowane audycje czy pasma o tematyce religijnej.

W Oddziałach Terenowych Telewizji Polskiej emitowanych jest w obecnej ramówce jesiennej 26 cyklicznych audycji o tematyce religijnej, Ich łączny czas, razem z powtórkami to niemal 700 minut tygodniowo. Wiele z tych audycji ma swoją długoletnią tradycję. Np. „Ewangelia na niedzielę” nadawana jest na antenie OTV Olsztyn od początku istnienia tego oddziału (od 1 stycznia 2005 roku).

W najbliższych dniach wzbogacona zostanie oferta programów katolickich w TVP Poznań. Od 15 października TVP Poznań nadawać będzie co tydzień 25 minutowy program religijny „Od początku do końca i początku”, cykl 10 filmów dokumentalnych o nauczaniu Jana Pawła II wyprodukowany przez TVP Kraków (czwartek, godzina 20:20), a od 16 bm. program „Otwórzcie drzwi”, także produkcji TVP Kraków, przygotowujący widzów do Światowych Dni Młodzieży (piątek, godzina 20:40). Dotychczas nadawany co dwa tygodnie program „Z życia Kościoła” od listopada zostanie wydłużony z 15 do 25 minut.

W ciągu ostatnich 5 lat liczba cyklicznych audycji katolickich emitowanych na antenie TVP Kraków wzrosła z 2 do 4 („Wiara i życie”, „Parafia z sercem”, „Otwórzcie drzwi”, transmisja piątkowej Mszy św.).

Trzy oddziały transmitują w piątek Mszę św. dla chorych, realizowaną od lat z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, które szczególnym zainteresowaniem otaczał Jan Paweł II. (Oprócz TVP Kraków także TVP Kielce i TVP Rzeszów).

Oddziały Terenowe przygotowują także specjalne reportaże o tematyce religijnej. TVP Katowice w listopadzie wyemituje dwa: „Akropol katowickiego kościoła” (60-lecie Katedry Katowickiej) i „Z Godowa w świat. Franciszek Pieczka – laureat Lux ex Silesia”. W tym roku widzowie tego oddziału mogli obejrzeć siedem reportaży, trwających z reguły 20 minut. Widzowie TVP Szczecin w ramach cyklu felietonów „Sakralne zakątki” mogą poznać najciekawsze i najcenniejsze miejsca kultu religijnego.

Tematyka dotycząca życia Kościoła katolickiego obecna jest także w audycjach informacyjnych i codziennej publicystyce OTV. Warto też dodać, że TVP Katowice zapewnia pełną obsługę dziennikarską pielgrzymek na Jasną Górę i innych ważnych miejsc kultu religijnego, wiele Oddziałów transmituje też Orędzia Bożonarodzeniowe oraz Wielkanocne.

Informacje o uroczystościach religijnych zamieszczane są także w regionalnych telegazetach. Np. TVP Poznań w swojej telegazecie miesięcznie publikuje około 50 takich newsów. Archiwalne odcinki audycji o tematyce religijnej można obejrzeć na stronach internetowych Oddziałów.

W pasmach wspólnych TVP Regionalna emitowana jest cykliczna audycja „Przystanek Ziemia” (23 minuty), produkowana przez TVP Lublin, której autorem jest ks. Leszek Surma. W ramówce jesiennej premierowa emisja ma miejsce w niedziele o godzinie 11:05 (powtórka: poniedziałek, godzina 8:30).

Od 7 października TVP Regionalna rozpoczęła emisję cyklu reportaży „Do zobaczenia w Krakowie” (15 minut), którego celem jest informowanie widzów o kolejnych etapach przygotowań, a jednocześnie zachęcanie do zaangażowania się w Światowe Dni Młodzieży. Audycja emitowana jest w każdą środę o godzinie 15:35. Wcześniej cykl nadawała Jedynka.

W związku z przypadającym 11 października Dniem Papieskim w programie „Przystanek Ziemia” przypomniana zostanie historia tego Dnia. Natomiast 16 października, w Dniu Papieża Jana Pawła II wyemitowany zostanie film dokumentalny „Ja papież” oraz reportaż „Jan Paweł II też kochał tęczę”.

22 października w dniu wspomnienia liturgicznego Jana Pawła II planowana jest emisja dokumentu „Mój Kraków, miasto mojego życia” oraz najnowszy program dokumentalny autorstwa red. Krzysztofa Tadeja „Kanonizacja Jana Pawła II w TVP”.

Ponadto w ofercie TVP Regionalna nie brakuje filmów dokumentalnych, poruszających tematykę religijną. Np. latem br. kanał wyemitował ośmioodcinkową serię „Fatima i świat”, przedstawiający kult Matki Boskiej Fatimskiej w Europie i na innych kontynentach.

W 2016 roku TVP Regionalna będzie szeroko relacjonowała przebieg Światowych Dni Młodzieży oraz obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski. Z tej okazji planowana jest również emisja reportaży i dokumentów.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *