O 728% wzrosły w pierwszym półroczu 2013 w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem zyski TVP z tytułu sprzedaży praw do emisji filmów i seriali zagranicznym telewizjom i dystrybutorom.

Na ten imponujący wynik złożyły się zarówno seriale TVP, jak też filmy fabularne i dokumenty oraz pozycje młodzieżowe i animowane. Większa część sprzedaży dotyczy różnego rodzaju praw emisji w tradycyjnych stacjach tv, ale w grę wchodzą także “pay per view” i “Video On Demand”, emisje na dvd, poprzez Internet czy w formie publicznych pokazów. Najwięcej w omawianym okresie tytułów TVP sprzedała dystrybutorom z Rosji i Holandii, a następnie – z USA (często z prawami na cały świat), Chin, Brazylii i Czech.

Do dalekowschodniego giganta China Central Television w ślad za “Głęboką wodą”, trafią też “Londyńczycy”, “Chichot losu” i “Rezydencja” oraz “Dom nad rozlewiskiem”. Kontynuację tego ostatniego, czyli “Życie nad rozlewiskiem” obejrzą też widzowie w Rosji. Z kolei telewidzowie ukraińscy będą mogli oglądać serialowe wersje “Starej Baśni”, “Wiedźmina” i “Ogniem i mieczem”, a także ponownie – “Czterech pancernych i psa” oraz “Stawkę większą niż życie”.

Do emisji zarówno w płatnej, jak i bezpłatnej telewizji w prawie 200-milionowej Brazylii trafi seria dokumentalna “Tajemnice Watykanu” oraz pięć różnych polskich dokumentów i fabuł (m.in. “Umarła klasa” i “Personel”).

Głośna w Polsce z racji niedawnej emisji w TVP serialu “Nasze matki, nasi ojcowie” publiczna niemiecka stacja ZDF kupiła dla swoich widzów wstrząsającą “Historię Kowalskich” – fabularną rekonstrukcję niemieckiego mordu z 1942 roku na czterech polskich rodzinach, które pomagały w ukrywaniu dwójki Żydów. Ze stacją tą zresztą TVP prowadzi też dalsze i szerzej zakrojone rozmowy, których rezultatów możemy spodziewać się wkrótce po wakacjach.

Biuro Handlu TVP, które odpowiada za powyższe wyniki, zajmuje się też zaawansowanymi już w znacznej części negocjacjami z telewizyjnymi kontrahentami na temat sprzedaży praw do tzw. formatów serialowych. Rosyjski partner zainteresowany jest żywo “Głęboką wodą” i “Paradoksem”, a południowoamerykański – “M jak miłość” i “Rezydencją”.

Źródło: Telewizja Polska