TVP sprzedaje filmy i seriale za granicę

O 728% wzrosły w pierwszym półroczu 2013 w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem zyski TVP z tytułu sprzedaży praw do emisji filmów i seriali zagranicznym telewizjom i dystrybutorom.

Na ten imponujący wynik złożyły się zarówno seriale TVP, jak też filmy fabularne i dokumenty oraz pozycje młodzieżowe i animowane. Większa część sprzedaży dotyczy różnego rodzaju praw emisji w tradycyjnych stacjach tv, ale w grę wchodzą także „pay per view” i „Video On Demand”, emisje na dvd, poprzez Internet czy w formie publicznych pokazów. Najwięcej w omawianym okresie tytułów TVP sprzedała dystrybutorom z Rosji i Holandii, a następnie – z USA (często z prawami na cały świat), Chin, Brazylii i Czech.

Do dalekowschodniego giganta China Central Television w ślad za „Głęboką wodą”, trafią też „Londyńczycy”, „Chichot losu” i „Rezydencja” oraz „Dom nad rozlewiskiem”. Kontynuację tego ostatniego, czyli „Życie nad rozlewiskiem” obejrzą też widzowie w Rosji. Z kolei telewidzowie ukraińscy będą mogli oglądać serialowe wersje „Starej Baśni”, „Wiedźmina” i „Ogniem i mieczem”, a także ponownie – „Czterech pancernych i psa” oraz „Stawkę większą niż życie”.

Do emisji zarówno w płatnej, jak i bezpłatnej telewizji w prawie 200-milionowej Brazylii trafi seria dokumentalna „Tajemnice Watykanu” oraz pięć różnych polskich dokumentów i fabuł (m.in. „Umarła klasa” i „Personel”).

Głośna w Polsce z racji niedawnej emisji w TVP serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” publiczna niemiecka stacja ZDF kupiła dla swoich widzów wstrząsającą „Historię Kowalskich” – fabularną rekonstrukcję niemieckiego mordu z 1942 roku na czterech polskich rodzinach, które pomagały w ukrywaniu dwójki Żydów. Ze stacją tą zresztą TVP prowadzi też dalsze i szerzej zakrojone rozmowy, których rezultatów możemy spodziewać się wkrótce po wakacjach.

Biuro Handlu TVP, które odpowiada za powyższe wyniki, zajmuje się też zaawansowanymi już w znacznej części negocjacjami z telewizyjnymi kontrahentami na temat sprzedaży praw do tzw. formatów serialowych. Rosyjski partner zainteresowany jest żywo „Głęboką wodą” i „Paradoksem”, a południowoamerykański – „M jak miłość” i „Rezydencją”.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *