TVP wydała komunikat w sprawie praw do Euro 2016

W związku z decyzją agenta UEFA przyznającą prawa do meczów kwalifikacyjnych piłkarskiej reprezentacji Polski w latach 2014-2017 oraz turnieju Euro 2016 Telewizji Polsat, Telewizja Polska wydała komunikat, w którym wyjaśnia dlaczego nie udało się jej nabyć wspomnianych praw.

Treść komunikatu:

Prawa do pokazywania piłkarskich meczów reprezentacji Polski sprzedawane są w sposób komercyjny przez UEFA, dla której głównym celem jest maksymalizacja zysków z tego tytułu. Dlatego podstawowym kryterium przy ocenie przez UEFA ofert składanych przez stacje telewizyjne jest oferowana cena nabycia praw.

TVP bardzo chciała, by jej widzowie mogli oglądać mecze kwalifikacyjne piłkarskiej reprezentacji Polski w latach 2014-2017 i turniej Euro 2016. W tym celu złożyła poważną i maksymalnie wysoką ofertę finansową w przetargu zorganizowanym przez agenta UEFA na prawa do pokazywania meczów obejmujących kwalifikację do ME we Francji w 2016 roku, sam turniej główny ME we Francji oraz kwalifikacje do MŚ w Rosji w 2018 roku.

Oferta ta, co bardzo ważne, głosiła, że wszystkie mecze bez żadnych wyjątków Telewizja Polska pokaże wszystkim zainteresowanym posiadaczom odbiorników telewizyjnych i innych urządzeń umożliwiających oglądanie telewizji bez żadnych dodatkowych warunków, opłat czy umów.

Oferta TVP musiała jednak uwzględniać możliwości finansowe telewizji publicznej, których powszechnie znanym wyznacznikiem jest brak stabilnego publicznego źródła finansowania (przypominamy: tylko około 10% Polaków płaci abonament, przez co zaledwie 18% budżetu Telewizji Polskiej pochodzi z tego tytułu, podczas gdy wszystkie inne telewizje publiczne w Europie mają od ponad 50 do ponad 90% zasilenia publicznego). W tej sytuacji nie było problemem dla Telewizji Polsat (czyli tak naprawdę wielkiej grupy kapitałowej obejmującej m.in. platformę Polsat Cyfrowy, stację telewizyjną Polsat oraz operatora telekomunikacyjnego Polkomtel) złożenie UEFA znacznie wyższej oferty cenowej za prawa telewizyjne do wyżej wspomnianych wydarzeń sportowych.

Równocześnie jednak Polsat, z racji na swój model biznesowy i obowiązujące w Polsce prawo, jest w stanie znaczną część ze sportowej oferty powyższych wydarzeń udostępniać tylko osobom uiszczającym dodatkowe opłaty lub będących abonentami jego platformy cyfrowej, niedostępnej dla innych. Dzięki temu ta komercyjna stacja jest w stanie dodatkowo, poza emitowanymi przy transmisjach reklamami, zarobić duże kwoty pieniężne, znacznie podnoszące jej dochód. Telewizja Polska zaś zobowiązana jest do pełnej otwartej transmisji wszystkich wydarzeń, a brak dodatkowych źródeł dochodów powinna mieć rekompensowany zasileniem publicznym z abonamentu. Powinna – ale nie ma.

Dlatego jeśli prawdą jest pojawiająca się w mediach informacja o horrendalnej kwocie 35 milionów euro (blisko 150 mln zł!), którą w efekcie Polsat miał zapłacić za wspomniane prawa, uświadomić sobie trzeba, że suma ta stanowi POŁOWĘ kwoty, którą TVP otrzymuje rocznie z abonamentu. Świadomość tego powinni mieć wszyscy, którzy uważają i publicznie deklarują, lub wręcz tym się chełpią, że nie widzą żadnych powodów do płacenia abonamentu na rzecz mediów publicznych w Polsce. Czym zresztą – przypominamy – i drastycznie łamią prawo, i w sposób zasadniczy osłabiają pozycję przetargową polskiego nadawcy publicznego przy wszelkich zakupach i przetargach atrakcyjnych jakościowo praw telewizyjnych.

Dodać należy, że choć TVP uważa, że rolą stacji publicznej jest pokazywanie na swoich antenach zawodów sportowych wysokiej rangi, Polska nie jest w Europie jedynym krajem, w którym władze stacji publicznej uznały, że licytacja na gigantyczne kwoty za prawa telewizyjne byłaby karygodnym marnotrawstwem środków publicznych. Tak będzie prawdopodobnie w Niemczech (mimo niezwykle wysokiego zasilenia publicznego stacji), a już stało się – przy okazji EURO 2012 – w Hiszpanii i Danii oraz Izraelu.

Równocześnie jednak TVP dążyć będzie nadal, w ramach możliwości finansowych, do kupowania praw do wielkich imprez sportowych. Przypominamy, że Telewizja Polska kupiła już i będzie transmitować:

– Piłkarskie mistrzostwa świata w Brazylii w 2014 r.
– Piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji w 2018 r.
– Piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze w 2022 r.
– Ligę Mistrzów w piłce nożnej w sezonach 2013/2014 oraz 2014/2015
– Puchar Hiszpanii w Piłce nożnej w sezonach 2013/2014 oraz 2014/2015
– Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2014 r.
– Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2016 r.
– Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie w 2014 r.
– Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie w 2015 r.
– Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn w 2014 r.
– Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet w 2014 r.
– Kolarski Tour de Pologne w 2014 i 2015 r.
– Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce w 2014 r.
– Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym w 2015 i 2017 r.
– Puchar Świata w skokach narciarskich oraz biegach narciarskich w sezonach 2013/2014 oraz 2014/2015
– Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim w 2015 i 2017 r.
– Cykl turniejów tenisa kobiecego WTA w 2014 r.

Negocjujemy też kilka następnych pakietów atrakcyjnych praw TV do wielkich wydarzeń sportowych.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *