TVP i ZDF tworzą dokument o 1 września 1939

Trwa produkcja dwuczęściowego filmu dokumentalnego o wybuchu II wojny światowej, który wspólnie przygotowują Telewizja Polska i niemiecka ZDF. W sumie półtoragodzinny film będzie miał równolegle premierę na obu antenach na początku września br. – w 75. rocznicę tragicznych wydarzeń.

W jego pierwszej części, zatytułowanej „Pierwszy dzień” głos będą mieli ci, którzy byli świadkami tamtych wydarzeń – Polacy (m.in. Andrzej Wajda i Roman Polański) i Niemcy. W części drugiej – „Pierwsza ofiara” – znajdą się wypowiedzi historyków z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Polski. W obu częściach filmu wykorzystane zostaną liczne archiwalia, niepublikowane dotąd zdjęcia oraz inscenizacje z udziałem aktorów.

Telewizja Polska jako koproducent zadbała o profesjonalnych polskich konsultantów historycznych, wśród których jest m.in. prof. Tomasz Szarota, i to zarówno na etapie tworzenia scenariusza, jak i kolaudacji całości, która ma nastąpić w połowie sierpnia.

O przyczynach, wydarzeniach i skutkach najstraszliwszej wojny na wyniszczenie w historii świata, w której chodziło nie tylko o unicestwienie siły militarnej przeciwnika, ale również podstaw życia narodu, istnieje duża liczba rozpraw i filmów, zarówno w Polsce jak i w Niemczech – piszą twórcy dokumentu. – Jednak zbyt rzadko podejmowano kroki na rzecz wspólnego opracowania i wspólnej pamięci: ponad podziałami, ponad grobami, i ponad okopami historii.

I dodają: – W naszym filmie Niemcy i Polacy będą poprzez te same treści, zdjęcia i tych samych świadków wydarzeń z obydwu stron wspólnie wspominać ciemny rozdział swojej historii, co stanowić ma ważny krok przeciw zapomnieniu. Już bowiem za kilka lat zabraknie osób, które przeżyły tę wojnę.

Wspólna dokumentalna produkcja niemiecko-polska będzie jednak tylko jednym z wielu projektowanych przez Telewizję Polską pozycji programowych poświęconych II wojnie światowej. Już w sierpniu TVP1 HD przypomni m.in. seriale „Sprawiedliwi” i „Szpiedzy w Warszawie” oraz – w specjalnym poniedziałkowym paśmie „Wojna i Pamięć” – najwybitniejsze polskie filmy o II wojnie światowej.

W poniedziałek 1 września także Jedynka będzie transmitować „Wielki Test z Historii. II wojna światowa” oraz rozpocznie emisję koprodukowanego z kolei wspólnie z BBC w 2008 roku cyklu „Kulisy II wojny światowej”.

Planowane jest też specjalne wydanie „Wiadomości” realizowane wspólnie z ZDF i BBC.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *