Powstanie Warszawskie na antenach Telewizji Polskiej

Kilkadziesiąt pozycji programowych na dziewięciu antenach Telewizji Polskiej upamiętni 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla nadawcy publicznego to nie tylko wyraz hołdu dla heroizmu jego uczestników, lecz też układająca się w pasjonującą, publicystyczną i artystyczną opowieść o roli i znaczeniu Powstania dla kilku generacji współczesnych Polaków.

1 sierpnia wyjątkowy charakter dnia zostanie uwydatniony na antenach telewizji publicznej (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Kultura, TVP Historia, TVP INFO, TVP Warszawa, TVP Regionalna, TVP Polonia, TVP ABC) także przez swój wymiar graficzny – okolicznościowe logo nawiązujące do kotwicy Polski Walczącej.

Wyjątkowy charakter dnia znajdzie też swoje odzwierciedlenie we wszystkich programach informacyjnych TVP – „Wiadomościach”, „Panoramie”, „Teleexperessie” (utrwali o godzinie 17:00 minutę, w której na ulicach stolicy i innych polskich miast zatrzyma się ruch), „Poranku INFO” w TVP1 HD – których dziennikarze będą w miejscach związanych z Powstaniem: kwaterze Powstańców na Cmentarzu Powązkowskim, Muzeum Powstania Warszawskiego, obok Pomnika Powstania Warszawskiego, Pomnika Polegli Niepokonani na Woli, Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej koło Sejmu, Pomnika Małego Powstańca, i wielu innych.

TVP1 HD

W nastrój 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wprowadzi widzów Jedynka, nadając 31 lipca o godzinie 16:40 specjalną relację z wielkiego pokazu filmu fabularnego Jana Komasy „Miasto 44”, którego Telewizja Polska jest współproducentem. Wydarzenie, pod medialnym patronatem Telewizji Polskiej, odbędzie się 30 lipca na stołecznym Stadionie Narodowym w szczególnie uroczystej oprawie. Weźmie w nim udział co najmniej 15 tys. osób, a honorowymi gośćmi będą uczestnicy powstańczej epopei.

31 lipca o godzinie 23:25 TVP1 HD przypomni film dokumentalny Pawła Kędzierskiego „Powstanie zwykłych ludzi” – wielowątkową opowieść o życiu codziennym powstańczej Warszawy, od początkowej radości z wyszarpanej wolności po rozpacz zniszczonego miasta.

1 sierpnia o godzinie 9:40 TVP1 HD wyemituje specjalne wydanie cyklicznego „Ziarna”, którego twórcy (Lidia Lasota, Anna Woźniak-Kot i ks. Mariusz Karbowski oraz gość bp Antoni Długosz) opowiedzą o małych powstańcach, chłopcach i dziewczętach, którzy pomagali przy budowie barykad, wspierali służby sanitarne, byli łącznikami, kolporterami powstańczej prasy, kurierami poczty, a kiedy trzeba, szli do boju…

1 sierpnia o godzinie 20:30 w Jedynce mocny premierowy akcent – „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, czyli transmisja z wielkiego koncertu z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Od ośmiu lat, zawsze 1 sierpnia, warszawiacy spotykają się na wspólne śpiewanie (nie)zakazanych piosenek, aby w ten sposób czcić warszawskich powstańców. Tegoroczny koncert jest wyjątkowy – nie tylko z powodu okrągłej rocznicy, lecz także dlatego, że reprezentacja warszawiaków obecna będzie na scenie i stworzy chór, który będzie zachęcał do śpiewania pieśni i piosenek Powstania Warszawskiego wspólnie z warszawskimi artystami: Weroniką Grozdew-Kołacińską, Rafałem Grozdewem, Katarzyną Warno, Piotr Pieronem, zespołem męski Gregorianum, Chórem Warszawskiej Opery Kameralnej, zespołem instrumentalnym pod dyrekcją Andrzeja Borzyma. Koncert, przygotowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego poprowadzi Maciej Orłoś, a reżyseruje Bolesław Pawica.

Swoistym nawiązaniem TVP1 HD do premierowego koncertu będzie tego samego wieczoru emisja słynnych „Zakazanych piosenek” Leonarda Buczkowskiego z legendarnymi rolami Danuty Szaflarskiej, Jerzego Duszyńskiego, Aliny Janowskiej, Zofii Mrozowskiej, Jana Świderskiego i innych gwiazd polskiego kina (godzina 21:30). Widzowie będą mieli możliwość obejrzenia pierwotnej wersji pierwszego powojennego filmu fabularnego, czyli jeszcze sprzed ingerencji cenzury, która wycięła niewygodne dla ówczesnej władzy sceny i motywy.

Na tym jednak nie koniec. Na godzinę 23:20 Jedynka przygotowała kolejną premierę: „Honor miasta”, film dokumentalny, który wyreżyserował Eugeniusz Starky. Film pokazuje Powstanie Warszawskie w kontekście najważniejszych wydarzeń końca wojny oraz powstań w Paryżu i w Pradze. Oprócz bogatego, czasem wręcz unikatowego, materiału archiwalnego film zawiera wywiady z uczestnikami walk po obu stronach barykady, a także komentarze znanych historyków i polityków.

Na 1 sierpnia TVP1 HD planuje również emisję krótkich, premierowych programów pod tytułem „Miejsca” Filipa Lufta. Będzie to sześć krótkich (do 4 minut) etiud, symbolicznie łączących współczesne miejsca w Warszawie z tymi samymi z czasów Powstania. Całość układa się w dramatyczną, ale jednocześnie skromną opowieść o ludziach i wydarzeniach, ilustrowaną dźwiękami miasta i obrazkami z życia mieszkańców współczesnej Warszawy. Emisja – godzina 12:35, 14:52, 15:51, 16:49, 18:20 i 19:20.

Na zamknięcie tego wyjątkowego dnia w TVP1 HD przygotowano o godzinie 4:50 „Notacje”. Ich bohaterem będzie Eugeniusz Haneman – fotograf w Powstaniu Warszawskim.

TVP2 HD

1 sierpnia motywem przewodnim rocznicowego programu Dwójki będzie opowieść o realizacji ostatniej serii „Czasu honoru” – produkcji Telewizji Polskiej, od lat cieszącej się uznaniem i krytyki, i telewidzów. Seria ta nosi tytuł „Czas honoru – Powstanie” i w całości będzie pokazywana w TVP2 HD od 7 września br., ale w rocznicę o godzinie 20:10 TVP2 HD pokaże premierę specjalnego odcinka tej serii zatytułowanego „Godzina W”. Zobaczymy w nim wszystkich cichociemnych, bohaterów dotychczasowych serii „Czasu honoru”, włącznie z Jankiem (Antoni Pawlicki), który – jak pamiętamy – zginął tuż po wojnie w walce z bezpieką.

O godzinie 15:47, 16:57, 18:43 i 19:58, w kilkuminutowych wejściach, Dwójka pokaże na żywo relacje z realizacji powstańczej odsłony serialu (w tym plan na ulicy Mostowej, gdzie będą kręcone sceny walk o Starówkę): rozmowy z twórcami i aktorami serialu, komentarze, ciekawostki.

Na godzinę 17:04 zaplanowana jest w TVP2 HD ważna premiera – dokumentu polsko-francuskiego „Umrzeć za Warszawę” w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego. O genezie, przebiegu Powstania Warszawskiego oraz o jego politycznym odbiorze w Londynie i Moskwie mówią w filmie prof. Norman Davies, dr Aleksandra Viatteau i dr Dariusz Gawin. Dokument wykorzystuje zdjęcia filmowe i fotografie zrealizowane przez żołnierzy – operatorów Armii Krajowej oraz – w mniejszym stopniu – niemieckie materiały propagandowe.

TVP Historia

Tematyka związana z Powstaniem Warszawskim zdominuje w dni rocznicowe także TVP Historię. Ta wyspecjalizowana antena TVP odniesie się do niej w bogatej i różnorodnej ofercie programowej, w której nie zabraknie wartościowych premier.

31 lipca TVP Historia rozpocznie powtórkową emisję głośnego 15-odcinkowego serialu „Kolumbowie” zrealizowanego w 1970 roku (wg powieści Romana Bratnego „Kolumbowie. Rocznik 20”) przez Janusza Morgensterna, ze wspaniałymi rolami Jana Englerta, Władysława Kowalskiego, Jerzego Matałowskiego, Marka Perepeczki, Alicji Jachiewicz, Haliny Golanko i Karola Strasburgera. Pierwszy odcinek nosi tytuł „Śmierć po raz pierwszy” (godzina 9:00).

Od 1 sierpnia, przez 63 powstańcze dni, TVP Historia będzie pokazywać o godzinie 7:20 cykl dokumentalny „Powstańcy” w reż. Ewy Żmigrodzkiej i Krzysztofa Zwolińskiego. Każdy odcinek otwiera krótka kronika wydarzeń, a po niej bohater odcinka, każdego dnia inny, opowiada o tym, o czym nie może zapomnieć. W ten sposób wielka historia zamienia się w osobistą relację, bo bohaterowie opowiadają nie tylko o walkach, ale i o życiu codziennym.

1 sierpnia o godzinie 10:15 TVP Historia proponuje film dokumentalny „Żółta bluzka ze spadochronu” w reż. Macieja Piwowarczuka. Jest to opowieść o powstańczych przyjaźniach i miłościach. W filmie pojawią się pary małżeńskie z wieloletnim stażem, wspominają okoliczności, w jakich odbywały się ich śluby. Nie przeszkodził im ani huk bomb, ani niepewność, czy dożyją jutra.

O godzinie 11:20 TVP Historia przypomni dokument Andrzeja Sapiji pt. „Polskie Państwo Podziemne 1939-1945”, który pokazuje fenomen, jakim było w skali europejskiej Polskie Państwo Podziemne (PPP). Opowiada m.in. o strukturach administracyjno – politycznych Delegatury Rządu na Kraj, tajnym nauczaniu, tajnej prasie i wydawnictwach, działalności Rady Pomocy Żydom „Żegota”, podziemnym wymiarze sprawiedliwości i programie „działań przyszłościowych”. O Polskim Państwie Podziemnym mówią zarówno świadkowie-uczestnicy tamtych wydarzeń (Maria Dmochowska, Maria Staszewska, Krystyna Grostal, Kazimierz Łodziński, Józef Garliński i Władysław Bartoszewski), jak i wybitni historycy polscy i zagraniczni:(Andrzej Ajnenkiel, Janusz Tazbir, Norman Davies).

O godzinie 14:15 TVP Historia powróci do głośnej debaty naukowców i publicystów „Spór o historię Powstanie Warszawskie – klęska bohaterów?”, zaś o godzinie 16:35 zaprosi na premierowy program publicystyczny Cafe Historia „Dziewczyny z Powstania”. Młoda pisarka, Anna Herbach jest autorką poruszającej książki „Dziewczyny z Powstania”. Do napisania książki zainspirowała ją babcia, która w czasie Powstania ochroniła swego maleńkiego synka. Autorka oddaje głos sześciu bohaterkom tamtych dni, które opowiadają jak wyglądało Powstanie oczami kobiet. Te z konspiracji uważają, że było wyzwoleniem spod niemieckiej okupacji i walką o honor. „Cywilne” dziewczyny mają często odmienne zdanie. Sądzą, że można było tego uniknąć, bo ofiary były zbyt wielkie.

Po tej premierowej pozycji TVP Historia przypomni o godzinie 18:10 „Rachunek sumienia – Godzina Zero”, program studyjno-filmowy w reż. Bolesława Sulika z udziałem Jana Nowaka Jeziorańskiego, Normana Daviesa i Jana Ciechanowskiego, zaś o godzinie 19:15 polski dramat wojenny Janusza Morgensterna „Godzina W” na motywach opowiadania Jerzego Stefana Stawińskiego, m.in. z Ewą Błaszczyk i Piotrem Łysakiem.

W rocznicowy dzień w TVP Historia pojawią się też dedykowane powstańczej epopei pozycje muzyczne: reportaż „Warszawskie dzieci” (godzina 20:40) o piosenkach walczącej Warszawy oraz „Morowe panny” – koncert zarejestrowany dwa lata temu w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zaproszone do projektu młode wokalistki napisały własne teksty do piosenek, które opowiadają zarówno o Powstaniu, jak i o naszej współczesności. Muzykę do tych tekstów skomponowali Dariusz Malejonek i John Porter. Śpiewają: Halina Mlynkova, Paulina Przybysz, Anita Lipnicka, Lilu i Marika (godzina 22:35).

Na godzinę 23:35 TVP Historia zaplanowała film dokumentalny w reż. Mariana Kubery z cyklu Świadkowie XX wieku pt. „Dziewczyny” – wspomnienia kobiet, które jako młode dziewczyny uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim. Dzień zakończą: emisja dwóch części dokumentu „Powstanie Warszawskie” w reż. Zbigniewa Wawera i Tadeusza Kondrackiego, przedstawiającego genezę i uwarunkowania międzynarodowe Powstania (godzina 1:10 i 1:45) oraz o godzinie 2:20 „Mokotowski spacer z panem Eugeniuszem” – film dokumentalny Dariusza Króla o Eugeniuszu Ajewskim, współtwórcy 10 pomników poświęconych powstańcom.

TVP Polonia

W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania, 31 lipca o godzinie 23:35, TVP Polonia przypomni dokument „Zejść na ziemię” Michała Nekandy-Trepki.

1 sierpnia antena ta pokaże kilka znakomitych filmów dokumentalnych, w tym „Roznosiciele radości” Krzysztofa Rogulskiego o listonoszach Harcerskiej Poczty Polowej (godzina 14:45) oraz „Listy z barykady” (godzina 18:25) Ewy Żmigrodzkiej. Tytułowe listy pisali żołnierze z barykad do swoich bliskich oraz warszawiacy do żołnierzy i pomiędzy sobą. Poczta przenoszona była pod ostrzałem wroga przez kilkunastoletnich harcerzy. Ostatni list dotarł do adresata… w 1968 roku – jego doręczyciel występuje w filmie.

O godzinie 22:45 zaplanowano fabularną „Godzinę W” Janusza Morgensterna, a także o godzinie 20:50 – wielki koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, który kilka godzin wcześniej będzie miał swoją premierę w Jedynce. Natomiast 2 sierpnia w TVP Polonia o godzinie 20:45 – w ślad za TVP2 HD – emisja specjalnego odcinka ostatniej serii „Czasu honoru – Powstanie” zatytułowanego „Godzina W”.

TVP Kultura

W TVP Kultura 1 sierpnia warto zaanonsować koncert Agi Zaryan „Umiera piękno” (godzina 11:10 i 2:00), reportaż „Mit Powstania Warszawskiego w kulturze” (godzina 18:15), dla którego punktem wyjścia będzie premiera filmu Jana Komasy „Miasto 44” oraz dokument „Zejść na ziemię” Michała Nekandy-Trepki (godzina 18:45).

TVP ABC

O Powstaniu Warszawskim nie zapomni również adresowana do młodego widza TVP ABC. W specjalnym wydaniu cyklicznego „Ziarna” (godzina 12:55, powtórka o godzinie 17:05) twórcy programu (Lidia Lasota, Anna Woźniak-Kot i ks. Mariusz Karbowski oraz gość bp Antoni Długosz) opowiedzą o małych powstańcach – wielkich bohaterach Powstania, chłopcach i dziewczętach, którzy pomagali przy budowie barykad, wspierali służby sanitarne, byli łącznikami, kolporterami powstańczej prasy, kurierami poczty, a kiedy trzeba szli do boju…

TVP INFO

Wszystkie najważniejsze wydarzenia związane z 70. rocznicą Powstania Warszawskiego znajdą swoje odzwierciedlenie w Serwisach TVP INFO. Także TVP Regionalna przygotowała specjalny program rocznicowy, w którym znajdą się przede wszystkim emisje filmów dokumentalnych, w tym 31 lipca o godzinie 14:35 „Powstanie zwykłych ludzi” Pawła Kędzierskiego, „Godzina zero” Bolesława Sulika (godzina 23:10), zaś 1 sierpnia – „Że warto” Jadwigi Nowakowskiej (godzina 11:10) oraz „…za każdy kamień Twój” Zofii i Andrzeja Kunertów (godzina 14:35).

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *