TVP zmienia program by uczcić Andrzeja Wajdę

W związku z odejściem wybitnego reżysera filmowego i teatralnego Andrzeja Wajdy (1926-2016) Telewizja Polska wprowadza zmiany w swoim programie.

Sprawdź szczegóły w PROGRAMIE TV

W poniedziałkowy wieczór, 10 października, TVP1 przypomni (godzina 20:35) znakomitą ekranizację mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” z 1999 roku, z gwiazdorską obsadą: Andrzej Seweryn, Grażyna Szapołowska, Bogusław Linda, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Michał Żebrowski, Alicja Bachleda-Curuś.

Od wtorku, 11 października, do piątku, 14 października, TVP2 sięgnie po jeden z najsłynniejszych filmów Andrzeja Wajdy – nominowaną do Oscara adaptację powieści Władysława Reymonta – „Ziemia obiecana” (seria 4-odcinkowa),  emisja około godziny 17:00. W filmie tym wielkie kreacje stworzyli: Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Anna Nehrebecka i Franciszek Pieczka. Cztery odcinki „Ziemi obiecanej” Wajdy zastąpią w tych dniach na antenie turecki serial „Tylko z Tobą”.

Sylwetkę i twórczość Andrzeja Wajdy będą wspominać także pozostałe anteny Telewizji Polskiej. TVP Polonia dziś, tj. 10 października o godzinie 23:20, z powtórką 11 października o godzinie 14:30, zaprosi na dokument „Sceny z Wajdy. Kamera Wajdy”, zaś w niedzielę, 16 października o godzinie 21:40, z powtórką o godzinie 3:45, antena pokaże iwaszkiewiczowską „Brzezinę”. Z kolei TVP Historia w najbliższą środę, 12 października o godzinie 23:50, zaplanowała emisję „Kanału” zrealizowanego według scenariusza Jerzego Stefana Stawińskiego, z Teresą Iżewską, Tadeuszem Janczarem, Emilem Karewiczem i Wieńczysławem Glińskim w rolach głównych.

Wspomnieniowy cykl utworów Andrzeja Wajdy pojawi się na antenie TVP Kultura. Już dziś, wieczorem o godzinie 21:25 (powtórka 2:50) antena zaprezentuje „Popiół i diament” z legendarną kreacją Zbigniewa Cybulskiego, zaś we wtorek, 11 października o godzinie 21:20 – powstańczy „Kanał”. 12 października (godzina 21:25) zaplanowano emisję „Wszystko na sprzedaż” z Beatą Tyszkiewicz, Elżbietą Czyżewską, Andrzejem Łapickim i Danielem Olbrychskim. 13 bm. TVP Kultura pokaże nominowane do Oscara, nostalgiczne „Panny z Wilka” wg opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza (godzina 22:10), zaś 14 bm. – czarno-białego „Korczaka” (godzina 21:20) z Wojciechem Pszoniakiem w roli tytułowej. 15 i 16 października na antenie TVP Kultura będzie można zobaczyć filmy reprezentujące ostatni okres twórczości zmarłego reżysera: wstrząsający „Katyń” (godzina 21:25) oraz „Tatarak” z Krystyną Jandą (godzina 23:35). Wszystkie filmy będą poprzedzone odautorskimi zapowiedziami Andrzeja Wajdy (około 5 min.), które powstały półtora roku temu w ramach produkcji TVP Kultura.

Źródło: Telewizja Polska

One Comment on “TVP zmienia program by uczcić Andrzeja Wajdę”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *