TVP1 od 28 kwietnia tylko w HD

W nocy z 27 na 28 kwietnia 2014 roku będzie miała miejsce kolejna zmiana w ofercie programowej Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Z oferty pierwszego multipleksu (MUX-1) zostanie usunięty kanał TVP1 w standardowej rozdzielczości (SD), a jego miejsce zajmie nowy kanał edukacyjno-poznawczy Fokus TV. Oznacza to, że od 28 kwietnia główne anteny Telewizji Polskiej – TVP1 i TVP2, w ramach Naziemnej Telewizji Cyfrowej będą dostępne tylko w wysokiej rozdzielczości (HD).

Jeśli już dziś widz stwierdzi, że nie może odbierać programów TVP1 HD i TVP2 HD w ramach Naziemnej Telewizji Cyfrowej, powinien przeprogramować telewizor lub dekoder DVB-T, sprawdzić czy antena jest właściwie ustawiona i odbiera sygnał, a jeśli to nie wystarczy, niezwłocznie skontaktować się ze sprzedawcą, u którego kupił telewizor lub dekoder, ponieważ możliwy jest zwrot tego sprzętu i zakup innego, gwarantującego bezproblemowy odbiór.

Zakupiony sprzęt można zareklamować – pod warunkiem, że przy zakupie nie podpisało się dokumentów informujących o ograniczonych parametrach technicznych kupowanego telewizora lub dekodera. Zgodnie z obowiązującymi od sierpnia 2011 roku przepisami (art. 6 ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej) na sprzedawcy ciąży obowiązek poinformowania i uzyskania od nabywcy pisemnego potwierdzenia, że ten zgadza się na zakup urządzenia o wskazanych parametrach (rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych).

Jeśli ktoś nie został należycie poinformowany o parametrach kupowanego telewizora lub dekodera, ma prawo zwrócić towar, powołując się na wyżej podany przepis.

Do odbioru Naziemnej Telewizji Cyfrowej wymagany jest telewizor lub dekoder DVB-T z oznaczeniami: MPEG-4, HD.

Wskazówki, jak postępować przy zwrocie towaru niezgodnego z umową, znajdują się na stronach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pod adresem: http://uokik.gov.pl/faq_sprzedaz_konsumencka.php#faq1168

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *